Büyümenin öncü göstergesi kabul edilen ve 23 aydır kesintisiz artış gösteren sanayi üretimi ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3 arttı.

Editör
09.12.2011

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı sanayi üretimi bu yılın ekim ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.3 artarken, aylık bazda değerlendirildiğinde ise bir önceki aya göre artış oranı yüzde 8.6 oldu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretimindeki artışa ilişkin “2005’te başlanan yeni serinin en yüksek rakamına ulaşmış olduk.Sanayi üretim endeksi, geçen ay olduğu gibi bu ay da piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşti.

Sanayi üretiminde geçen yılın ekim ayında oldukça yüksek bir endeks rakamı vardı. Bu büyük baz etkisine rağmen, yıllık bazda kaydedilen yüzde 7.3 gibi bir artış, ülkenin üretim iştiyakını açıkça gösteriyor” dedi.

Ergün, son verilerle birlikte Türkiye ekonomisinin yıl sonu itibariyle güçlü bir büyüme sergileyeceğinin bir kere daha anlaşıldığını belirtti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, “Ekimdeki yüzde 7.3’lük artış, yıl sonu için öngörülen yüzde 7.5’lik büyümenin gerçekleşme olasılığını daha da kuvvetlendirdi” dedi.

KAYNAK:Hürriyet Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account