Menşei Belirsiz ürünler sektöre zarar veriyor

Yazar:Editor
08.12.2011

 

Dendro Parke Gen. Md. Yrd. Serdar Saylan; Türkiye’de parke sektörünün sahip olduğu potansiyelini tam anlamıyla yansıtamadığını belirtiyor ve menşei belirsiz ürünlerin sektörü ciddi ölçüde baltaladığını söylüyor. 

Sektör değerlendirmesi yapan Dendro Parke Gen. Md. Yrd. Serdar Saylan; hangi şartlar altında üretildiği bilinmeyen, garanti ve yeterlilik belgeleri olmayan menşei belirsiz parkelerin, sektöre büyük zarar verdiğini belirtiyor.

Saylan, bu durumun tüketicinin sağlığını ciddi şekilde tehlikeye attığını vurgulayarak, tüketicinin parke seçimi yaparken E1 yeterlilik belgesi olan ürünleri tercih etmeleri gerektiğinin altını çiziyor.

E1’in tüm dünyada geçerliliği olan bir belge olduğunu hatırlatıyor ve içerisinde sağlığa zararlı maddeler barındırmayan ender parke üreticilerinin E1 belgesi alabildiklerini vurguluyor. 

Haksız rekabetin baş aktörü Çin…

Serdar Saylan, “Biz ve bizim gibi vergisini veren, gerekli tüm yeterlilik belgelerine sahip, standartlara harfiyen uyan firmaların yer aldığı sektörde ucuz, hiçbir belgesi olmayan ürünlerin bulunması pazar payımızı küçültüyor, gelişimimize engel teşkil ediyor.” diyerek sözlerini sürdürüyor.

Düzenli olarak fuarlara katıldıklarını, kalite çizgilerini koruduklarını, yeni modeller geliştirerek pazarda fark yaratmak için ciddi Ar-Ge maliyetlerinin altına girdiklerini sözlerine ekliyor. Saylan; ‘’Bu saydıklarımın hiç birini yapmayan, üstelik bizim uzun uğraşlar sonunda tasarladığımız ürünlerimizin tasarımını da çalan firmalar pazara giriş yapıyor.

Bu ürünler, kaliteli ürünlerden çok daha ucuzlar çünkü vergi vermiyorlar, hiçbir belgeleri yok, Ar-Ge maliyeti yok. Ayrıca bu ürünler, son derece ucuz hammadde ile üretiliyorlar” diyerek menşei belirtisiz ürünlerin değerlendirmesini yapıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account