Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, kentsel dönüşüm yasasındaki değişikliği olumlu karşıladıklarını, projeler gerçekleşirse hedeflerini yurtiçine kaydıracaklarını söyledi

Editör
08.12.2011

Avrupalı müteahhitlik firmalarının rotayı yurtdışına çevirmesi nedeniyle pazar kaybetme tehlikesi yaşayan Türk müteahhitler, umutlarını kenstsel dönüşüme bağladı. Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, önceki gün düzenlenen basın toplantısında kentsel dönüşüm yasasındaki değişikliği olumlu karşıladıklarını, bunun için yurtdışını bırakıp, Türkiye’ye dönebileceklerini kaydetti. Sazak, “Kentsel dönüşüm ve büyük projelerle yine ilgileneceğiz. Eğer yurtiçindeki projeler gerçekleşirse hedefimiz yurtiçine kayar” diye konuştu. Van depremi sonrasında gündeme gelen kentsel dönüşüm yasa taslağı Türkiye çapında depreme dayanıksız binaların yıkılmasını, yerine yenilerinin yapılmasını öngörüyor. Dönüşümün 10 yılda tamamlanması ve 400 milyar dolara mal olması bekleniyor. 

"AVRUPALILAR REKABETİ ARTIRDI"

Libya başta olmak üzere Türk şirketlerinin geleneksel pazarlarında son dönemde Avrupalı müteahhitlik firmalarının çoğaldığını belirten Sazak, İtalyan, İspanyol, Portekiz ve Yunan şirketlerinin rekabeti artırdığını kaydetti. Yurtdışındaki pazar payı ve kârlılığı düşen Türk müteahhitlere daha yüksek katma değeri olan projeleri hedeflemelerini öneren Sazak “Bununla birlikte şirketler arasında işbirlikleri, geçici ve kalıcı ortaklıklar yapmak gerekiyor” dedi. Türk müteahhitlerin yurtdışında yıllık olarak üstlendiği yeni iş tutarının son 5 yıldır 20 milyar doların üzerinde gerçekleştiğine dikkat çeken Sazak, Arap Baharı, ekonomik kriz ortamı ve rekabet nedeniyle 2012 yılında mevcut seviyeyi koruyabilmeleri halinde kendilerini başarılı sayacaklarını söyledi.

YATIRIMLARIN DEVAMI İÇİN "MUNZAM KARŞILIK İNSİN"
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, yerli bankaların köprü, havaalanı gibi projeleri finanse etmeleri için munzam karşılıkların kaldırılmasını önerdi.

"LİBYA'DA ÖNÜMÜZÜ GÖREMİYORUZ"
Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesiyle sonuçlanan sürecin ardından birçok Türk şirketinin zararı oluştuğunu anlatan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, “Kayıplarımızı nasıl telafi edeceğimiz konusunda önümüzü göremiyoruz. Bizim problemlerimizin konuşulması en az 1 yılı bulur. 1 aydır firmalarımız Libya'ya gidip geliyorlar, buradaki durumu yakından takip ediyoruz. Ancak henüz bir olumlu durum yaşanmadı” dedi. Sazak, Türk şirketlerinin Libya’da 1.5 milyar dolarlık alacağı ve 1 milyar dolarlık makine zararının bulunduğunu kaydetti. 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account