Socar & Turcas Rafineri A.Ş’nin, Petkim’in Aliağa kompleksinde 1375 dönüm alanda yapacağı rafineri yatırımında EPDK\'dan lisans alma aşaması başarıyla tamamlandı.

Editör
05.10.2010

En zorlu süreçlerden birinin aşıldığı rafinerinin temeli yakında atılacak. İnşa aşamasında yaklaşık 10 bin istihdam sağlaması beklenen proje tamamlandığında ise 1.000 kişiye iş imkanı yaratacak. 2014 yılı sonunda üretime alınması hedeflenen yatırım ile Petkim Yarımadası’na Socar & Turcas Grubu 5 milyar dolar yatırım yapmış olacak. İthal edilen mamüllerin üretilmesinin planladığı rafineri ile hem Petkim hem de Türk petrokimya sektörünün hammaddede yaşadığı dışa bağımlılık zincirinin kırılması da hedefleniyor.

Socar & Turcas Enerji A.Ş çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Socar & Turcas Rafineri A.Ş’nin, Petkim’in Aliağa kompleksinde 1375 dönüm alanda yapacağı rafineri yatırımında mutlu sona ulaşıldı. 2008 yılı aralık ayında başvurdukları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) lisans almayı başardıklarını belirten Socar & Turcas Enerji A.Ş CEO’su ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi Kenan Yavuz, bürokrasi sürecini çok titiz bir çalışma ile hiç bir aksama olmadan tamamladıklarını belirtti.

2009 Kasım ayında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu belgesini alarak, en zorlu etaplardan birini geçtiklerini anımsatan Kenan Yavuz, 10 milyon ton/yıl kapasiteli rafineride temelin en kısa zamanda atılacağını kaydetti. Yavuz, inşa aşamasında asgari 7 bin ila 10 bin, faaliyet aşamasında ise bin kişiye ek istihdam sağlanacağını, Socar & Turcas Grubu olarak 2018 yılında 10 bin kişilik bir istihdam potansiyelini hedeflediklerini vurguladı.

2004 yılında genel müdür olarak atanması sonrasında, “Petkim’de bir petrokimya rafinerisi kuramazsak, Petkim’i bir üretim üssü yapamazsak, bu şirket Sümerbank olur, biz de tarih önünde sorumlu oluruz” dediğini anımsatan Yavuz: “Günümüz rekabet gücünün olmazsa olmaz temel iki girdisi entegrasyon ve pazar olarak öne çıkıyor. Entegrasyonumuzu rafineri projesi ile tamamlayacağız. Türkiye’nin iç pazar tüketim kabiliyeti olarak dünyanın en cazip pazarlarının başında geldiği gerçeği ile bütünleşen entegrasyonumuz, bizi Avrupa’nın en büyükleri arasına taşıyacaktır. 2008 yılı aralık ayında lisans başvurumuzu yaptık ve hemen ÇED sürecini başlattık. Ne mutlu ki EPDK 23 Haziran 2010 tarihli RAF/2610-3/27891 sayılı Rafinerici Lisansımızı verdi” dedi. 5 milyar dolara mal olacak bu yatırımların 1960’lı yıllarda başlayan sanayileşme hamlesinden sonra, bilgi ve sermaye yoğun sektörlere yapılan en büyük özel sektör yatırımı olduğuna dikkat çeken Kenan Yavuz, üretilecek 10 milyon ton ürünün tamamının, bugün ithal edildiğini kaydetti.


 

2014’te tamamlanması planlanıyor

2014 yılı sonunda üretime almayı hedefledikleri rafineri yatırımı ile birlikte Petkim Yarımadası’na Socar & Turcas Grubu olarak 5 milyar dolar yatırım yapacaklarını 2008 yılı Mayıs ayında Petkim’i satın almalarını müteakip kamuoyuna açıkladıklarını hatırlatan Yavuz: "Rafinerimiz, özel sektör eliyle tek noktaya yapılacak en büyük yatırımların başında gelmektedir. Bu yatırımın en önemli özelliği ülkemizin ihtiyacı olan üretime sağlayacağı entegrasyon ve yaratacağı katma değerdir. Çok önemli bir yerlileşme projesidir. Üretimi yapılacak olan her gram mamûlün şu anda ithâl edildiği gerçeğinden hareket edersek, geçtiğimiz yıl açıklanan teşvik paketinde tanımlanan üretim ve istihdam odaklı yatırım sürecinin en somut örneği olacaktır. Bu rafineri ile hem Petkim hem de Türk petrokimya sektörü hammaddede yaşadığı dışa bağımlılık zincirini kıracak” dedi.


 

Petkim’e Jurong Adası modeli uygulanacak”

Petkim Genel Müdürü Mehmet Hayati Öztürk de kurulacak rafinerinin İran, Ural, Kerkük ve Azeri petrollerini işleyebilecek esnek yapıda tasarlandığına dikkat çekti. Son iki yılda Japonya, AB ve ABD’de pek çok petrokimya tesisinin, rekabetçi olamadıkları için kapandığını vurgulayan Öztürk, Singapur’daki Jurong Adası modelinin Petkim’de gerçekleşmesi için Jurong Int firması ile danışmanlık sözleşmesi imzaladıklarını söyledi. Böylelikle; Rafineri-Petrokimya-Enerji-Lojistik değer zincirine yönelik bir “kimya parkı” oluşumu için master plan hazırlanmasına temel olacak çalışma yapılacağına işaret etti.


Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account