KONE’den fark yaratan çözümler

Editör
07.12.2011

 

KONE 250.000 adedi aşan MonoSpace üretimiyle dünyayı 3 milyon varil petrol tüketiminden veya 160.000 aracın çevreye yaydığı karbondioksit salınımından kurtardı.

Asansör ve yürüyen merdiven üretimi ve tasarımı konusunda dünya liderlerinden biri olan KONE, 1996 yılında piyasaya sunduğu MonoSpace adıyla bilinen yağ kullanımı gerektirmeyen makine dairesiz asansörler ile önemli ölçüde enerji tasarrufu sağladı.

Kaldırma ünitesini asansör kuyusunun içine yerleştirerek, ekstra alan gerektiren makine dairesi ihtiyacını ortadan kaldıran devrim niteliğindeki bu yenilik dünyada büyük ilgi gördü.

Üretime başlandığı 1996 yılından bu yana 250.000 adedi aşan MonoSpace üretimiyle 400 MW’lik bir elektrik santralı tarafından üretilen elektrik miktarı kadar tasarruf sağladı.

Bunun diğer anlamı, dünyayı 3 milyon varil petrol tüketiminden veya trafikte olan 160,000 aracın çevreye yaydığı karbondioksit salınımından kurtarmış olmasıdır. 

KONE MonoSpace, asansör dünyasında yarattığı yeni standartlarla, kullanıcı ve mal sahiplerine de pek çok avantaj sundu. 

MonoSpace ile başlayan makine dairesiz asansör kullanımı dünyada hızla artarken, bu konuda öncü olan KONE, yeni çözümler geliştirerek, lüks ve yüksek katlı binalar için kullanılan asansörlerde de aynı teknolojiyi kullanmaya başladı.

Günümüzde dünyada kullanılan asansörlerin üçte ikilik bölümünün makine dairesiz asansör olduğunu belirten KONE yetkilileri, bu durumun MonoSpace’in ne kadar başarılı olduğunun kanıtı olduğunu bildiriyorlar.

MonoSpace’in sağladığı avantajlar:

Geleneksel asansörlere göre %50-%70 oranında enerji tasarrufu, 

Eko-verimli aydınlatma: LED aydınlatmalarla %80 enerji tasarrufu,

Yenilenebilir çözümlerle %35’e kadar geri kazanılan enerji,

Bekleme çözümleri: Asansör kullanımda olmadığında enerji tasarrufu,

  Ayrıca;

Makine dairesiz asansör kullanılan binaların çatılarında biçimsiz çıkıntılara gerek kalmıyor. Böylece, şehir siluetinin bozulmasını engelliyor.

Makine dairesini binanın çatısından alıp asansör kuyusunun içine yerleştirmek binanın “Beşinci Cephe”sini, yani çatısını boş bırakarak, özgürleştiriyor. Böylelikle çatı, makine dairesinden öte, daha başka ve daha hoş bir amaçla kullanılabilecek hale geliyor.

Hafifliği nedeniyle bina statiğine yük getirmiyor.

Motorun düşük devirli olması ve redüksiyon dişlisine ihtiyacının olmaması EcoDisc®’i son derece sağlam ve basit bir hale getirirken, yumuşak ve güvenilir bir seyir konforu sağlıyor.

Ekonomik enerji kullanımı, yağ gerektirmemesi, aynı zamanda kolayca geri dönüşebilen çevre dostu malzemelerle üretilmesi, hem satın alanlar hem de kullanıcılar açısından çevreye katkıda bulunmaları anlamını da taşıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account