Türkiye’nin örnek bölgelerinden Gebze OSB\'de hayata geçirilen merkezi atıksu arıtma tesisi projesinde çalışmalar tamamlanmak üzere.

Editör
05.10.2010

Yapımına 2009 yılının Kasım ayında başlanan merkezi atıksu arıtma tesisi, bölgede gerçekleştirilen en önemli projeler arasında yer alıyor.

Bünyesinde ulusal ve uluslar arası 126 işletmenin üretimde bulunduğu Gebze Organize Sanayi Bölgesi (OSB), sunduğu hizmet kalitesini dünya standartlarına çıkarmayı hedefleyen vizyonu çerçevesindeki projelerini tek tek hayata geçiriyor. Yapımına 2009 yılının Kasım ayında başlanan merkezi atıksu arıtma tesisinin faaliyete geçmesi için geri sayım başladı.

 

GOSB Yönetiminin uzun vadeli hedefleri arasında yer alan merkezi atıksu arıtma tesisi, hedeflenen program dahilinde tamamlanma aşamasına geldi. Arıtma tesisi yapımını belirli periyotlarla yerinde denetleyen Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vahit Yıldırım ve Bölge Müdürü A. Haydar Bulut’a yapılan çalışmalar ve gelinen aşama hakkında arıtma inşaatını üstlenen Mass Arıtma Sistemleri Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Soybay tarafından bilgilendirilme yapılarak yakın zamanda tesise su alma hedefleri olduğu bilgisi verildi.

Arıtma tesisinin proses yapılarından ızgara ve kum tutucunun, dengeleme tankının, kimyasal arıtma ünitesinin ve havalandırma tanklarının tüm mekanik ve inşaat işleri tamamlanıp test aşamasına gelindi. Terfi istasyonları ve boru hatlarının yapım ve imalat işleri tamamlanma aşamasında olup ay içerisinde bitimi hedeflenmektedir. Saha içerisinde tüm proses ve altyapı imalatları bitmiş olup bordür, asfalt ve çevre düzenleme işlerine başlanacaktır. Arıtma tesislerinin bertarafında büyük sıkıntılar yaşadıkları atık çamurun çözümü olan kurutma ünitesinin ekipmanları şantiyeye nakledilmiş ve süpervizör eşliğinde montajına başlanmıştır.

Gebze OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım: “Türkiye’de faaliyet gösteren OSB’ler arasında, sunduğu alt ve üstyapı hizmetleri ile örnek OSB olarak gösterilen ve kaliteli hizmet anlayışını benimsemiş olan Gebze OSB’da, katılımcılarımızın ihtiyaç duyduğu hizmetlere ivedilikle çözüm yaratma anlayışıyla hareket ettiğimiz projeleri tamamlama gayreti içerisindeyiz. Bu projelerden en çok önemsediğimiz merkezi arıtma tesisi yapımında son aşamaya geldik. Planlanan zamandan önce merkezi arıtma tesisinin tamamlanması ile birlikte çevre kanunu ve ilgili yönetmelikleri çerçevesinde tüm gereklilikler yerine getirilmiş olacak ve bölge katılımcılarının atık su kirliliğinden kaynaklı bertaraf sorunu da bireysel çözümlerden ortak çözüm paydasına taşınacaktır” diye konuştu.

 

Gebze Organize Sanayi Bölgesi

1985 yılında kurulan Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bugün itibariyle toplam 193 parselde Türkiye’nin önde gelen 126 işletmesi üretim yapmaktadır. Dünyanın kredi kullanılmadan tamamen yatırımcıların finansmanıyla ve ayrıca en kısa sürede gerçekleşen, bünyesinde Teknopark’ı olan, yurtdışındaki OSB’lere know how, yurtiçindeki OSB’lere ise danışmanlık hizmeti veren ve yanı sıra çok sayıda ilki gerçekleştiren organize sanayi bölgesidir. Türk çağdaş resim sanatının önde gelen sanatçılarının eserlerinden oluşan resim koleksiyonuna ve sanat galerisine sahiptir. Bölge yönetim merkezi ve sosyal tesisleri akıllı bina olarak tasarlanarak Türk mimarlık literatürüne girmiştir.

 

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account