Türkiye ve Suriye iş dünyası “Suriye Yatırım Konferansı”nda buluştu.

Editör
05.10.2010

Hükümetin komşu ülkelerle ticaret hacmini artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde düzenlenen konferansa yaklaşık 200 sanayici ve işadamı katıldı. İki ülke ihracatçı birlikleri iyi niyet anlaşması imzaladı. Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye-Suriye Stratejik Ortaklık Konseyi, DEİK ve TİM işbirliğiyle düzenlenen konferansın açılış konuşmalarını Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ile Suriye Ticaret ve Ekonomi Bakanı Lamia Asi yaptı. Konferansta, Suriye pazarında, Türk yatırımcısı için sağlanan imkânlar ve ortak çıkarlar tartışıldı. Ceylan Inter Continental Hotel’de gerçekleşen konferans süresince, Suriye pazarına Türk yatırımcıları teşvik etmeye yönelik; üretim, seyahat, turizm, gayrimenkul taşımacılık ve hizmet gibi çeşitli sektörlerde projeler sunuldu. İş adamları arasında ikili görüşmeler yapıldı. Konferans kapsamında, yapılan basın açıklaması sırasında Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Suriye İhracatçılar Federasyonu arasında bir iyi niyet anlaşması imzalandı.

 

Asi: “Türkiye, Suriye’de ayrıcalıklı olacak”

 

Suriye Ticaret ve Ekonomi Bakanı Lamia Asi, Suriye Yatırım Konferansında yaptığı konuşmada, Suriye’nin turizm, sanayi, emlak ve bankacılık sektörlerinde yatırımlar çektiğini, bunun için özellikle 2005 yılından itibaren hükümetin ciddi reformlar gerçekleştirdiğini söyledi. Bu dönemde çok yoğun hukuki çalışmalar yaptıklarını ve bugüne kadar 280'den fazla kanunu hayata geçirdiklerini belirten Bakan Asi, bütün bunların yatırımı kolaylaştırmaya yönelik çalışmalar olduğunu vurguladı. Reformlardaki en temel eksenin uluslararası ticarete entegrasyon olduğunun altını çizen Asi, Suriye olarak koruma politikaları yerine yatırım atmosferini kolaylaştırmaya yönelik çalışmaları en uygun yöntem olarak belirlediklerini ve bu çerçevede çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Asi sözlerine şöyle devam etti: “Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz ayrıcalıklıdır. Türkiye ile bizi bağlayan uzun ve ortak bir tarihimiz var. Bu anlamda ben sizleri Suriye'ye davet etmek istiyorum. Gelin ve Suriye'deki yatırım imkânlarını görün. Suriye pazarı geleceği olan 300 milyon dolarlık fırsatlar pazarıdır. Bu konferans, Türkiye-Suriye ortak sanayi işletmelerinin kurulmasına fırsat sağlayacaktır. Serbest Arap Ticaret anlaşmasına göre Suriye'de yapılacak yatırımlar yüzde 40 avantaj sağlıyor ve Arap pazarına rahat girmeye olanak veriyor. Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin devam edebilmesi için kazan-kazan ilkesi üzerinde durulması gerekiyor. Anlaşmayla, Suriye ve Türkiye ortak çalışmalarının ürünleri 300 milyonluk bu pazarda çok rahat ve ayrıcalıklı olarak yer alacak. Suriye'de yapılan reformların asıl hedefi Suriye ekonomisinin yeterliliğini yükseltmek ve gümrükleri ortadan kaldırmak.”

 

Çağlayan: “Suriye İle 5 Aylık Ticaret Hacmi 1 Milyar Doları Buldu''

 

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ile Suriye arasındaki ticari ilişkilere değindiği konuşmasında, 3 yıl önce iki ülke arasındaki toplam dış ticaret hacminin 795 milyon dolarken, küresel krize rağmen bunun 2009 yılında 1,8 milyar dolara çıktığını söyledi. Suriye ile dış ticareti dengeli şekilde daha fazla artırma planları yaptıklarını kaydeden Çağlayan, Mayıs 2010 itibarıyla ilk 5 aylık toplam dış ticaretin ise 1 milyar doları bulduğunu belirtti. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) bugün açıkladığı dış ticaret ve ihracat rakamlarına işaret eden Çağlayan, 6 aylık ve temmuz ayının dün itibarıyla 29 günlük ihracatı eklendiğinde Türkiye'nin bu yılki ihracatının toplamda 64 milyar doları geçtiğini, son 12 aylık ihracatın 110 milyar doları aştığını ifade etti. Suriye ile gerçekleştirilen ''Yüksek Düzeyli Stratejik Ortaklık Konseyi'' ile vizenin kaldırılmasının birçok ülkeye örnek olduğunu dile getiren Çağlayan, Türkiye'nin komşu ve çevre ülkelerle siyasi ve ekonomik ilişkilerini maksimum düzeye çıkarma çabasının kim ne derse desin devam edeceğini belirtti. Türkiye'nin büyümesinden, kendi komşularıyla ve çevre ülkelerle iş yapmasından rahatsız olanların Türkiye'nin ekseninin kaydığı yönünde doğru olmayan görüşlerini kınadığını da söyleyen Çağlayan, Türkiye'nin ekseni belli, Türkiye'nin ekseni dünya eksenidir sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Kaynak: İnşaat&Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account