Depremde binaların yıkılmasındaki etkenlerden biri yalıtım eksikliği…

Editör
06.12.2011

 

 

Su yalıtımı doğru yapılmayan binalarda kullanılan demirin zamanla paslandığına ve betonun mukavemetinin azaldığına dikkat çeken Entegre Harç Genel Müdürü Cem Çelik, “Paslanan yapılar zamanla taşıma gücünü kaybederek zayıflıyor, yoruluyor ve ufak bir etkiyle hasar görüyor veya yıkılıyor. Depremde binaların yıkılmasındaki önemli etkenlerden biri yalıtım eksikliğidir” dedi.

Su yalıtımının toplam bina maliyetinin yüzde 3’ünü kapsadığını belirten Çelik, “Bu kadar düşük maliyete sahipken uygulanmaması büyük bir ihmalkârlıktır” ifadesini kullandı.

Türkiye deprem kuşağında bulunan bir ülke ve inşa edilen yeni yapıların bu faktöre göre doğru yapılması oldukça önemli. Bina inşasında dikkate alınacak detayların başında ise “yalıtım” geliyor.

Su yalıtımı doğru yapılmayan binalarda kullanılan demir zamanla paslanıyor ve betonun mukavemeti azalıyor. Paslanan yapılar zamanla taşıma gücünü kaybederek hasar görüyor veya yıkılıyor. Bunu önlemek için doğru malzeme ve uygulama şart.

MALİYETİ ÇOK DÜŞÜK

Su yalıtımının ek bir maliyet olarak görülmemesi gerektiğini belirten Entegre Harç Genel Müdürü Cem Çelik, depremde yıkılan binaların önemli bir kısmının paslanma etkisiyle zayıflamış binalar olduklarına dikkat çekti.

Cem Çelik, su yalıtımının toplam bina maliyetinin yüzde 3’ünü kapsadığını belirterek, “Bu kadar düşük maliyete sahipken uygulanmaması ihmalkârlıktır” dedi.

HAYAT KURTARIYOR!

Hayati önem taşıyan su yalıtımının Türkiye’deki eksikliğine değinen Cem Çelik, Entegre Harç olarak daima kendini yenileyen projelerle tüketicinin karşısına çıktıklarını söyleyerek, “Su yalıtımı doğru malzeme ve uygulamayla yapılmalı, ancak bu sayede deprem gibi önemli afetlerde, binalar hasar görmeden yıkılmasının önüne geçilebilir” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account