Kaçak Akım Korumalı Kompakt Şalterler

Editör
06.12.2011

 

Alçak gerilim şalt sektöründe “Bizim Gücümüz Sizin Güveniniz” sloganıyla yoluna devam eden VİKO, elektrik tesisatında oluşabilecek çeşitli tehlikelere karşı üstün koruma hedefliyor.

Sektöründe yenilikçi ve lider kimliğini sürdüren VİKO, elektrik tesisatında çeşitli sebeplerden meydana gelen toprak kaçak akımlarının yaratabileceği tehlikelerin önüne geçmek için pazara sunduğu VMR serisi kaçak akım korumalı kompakt şalterleriyle dikkat çekiyor.

VİKO VMR serisi kompakt şalterler, aşırı yük ve kısa devre koruması ile birlikte kaçak akım ve yangına sebebiyet verebilecek toprak ve izolasyon hatalarına karşı elektrik tesisatını koruma altına alıyor.

VİKO VMR serisinde kaçak akım korumasını kompakt şalterlerle birlikte toroidal akım trafosu, kaçak akım algılama rölesi ve uzaktan açtırma bobininden oluşan set ile sağlıyor.

3 faz + nötr kesmeli olan VİKO VMR serisi şalterlerde kaçak akım setini oluşturan her bir parça ürünün içerisinde hazır bulunuyor. Elektrik panosunda, şalter dışında, bu üç devre elemanının ayrı ayrı montajına gerek kalmadan, yalnızca VMR serisi kompakt şalterin montajı yapılıp, şalterin enerjilendirilmesi ile sistem devreye giriyor.

Bu şekilde hem pano içerisinde bir yer avantajı sağlanmış oluyor hem de toroidal akım trafosunun şalterin içinde olması, çevre şartlarından daha az etkileneceği için, fazlar ve nötr arasındaki kaçak akım ölçümünün çok daha hassas olmasına olanak sağlıyor. 

Kompakt şalterlerde harici bir aksesuar olarak satılan uzaktan açtırma bobini, bu setin içerisinde ürün içerisine monte edilmiş hazır bir şekilde müşterilere sunuluyor.

Açtırma bobini uçları enerjilendirilmeden, bir acil stop butonuna kuru kontak gibi bağlanması ile kullanılabiliyor. Üzerinde kaçak akım ve gecikme zamanı ayar yeri bulunan şalterin bu fonksiyonlarıyla 50mA dan 1000mA ya kadar kaçak akım ayar sahasına sahip olup, kaçak akım'a 0,1 sn - 1 sn arasında gecikme zamanı verilebiliyor.

Kaçak Akım Korumalı Kompakt Şalterlerde sistemde kaçak akımdan dolayı bir arıza meydana gelip, şalter trip pozisyonuna düştüğünde, şalterin üzerinde bulunan sarı renkli uyarı indikatörü dışarı doğru çıkar.

Bu şalterde arızanın termik ya da manyetik değil kaçak akımdan kaynaklandığını gösterir ve kullanıcıya arızayı aramada kolaylık sağlar.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account