Ankara'nın Çubuk ilçesinin önemli tarihi yapılarından biri olan ve 1933'te Atatürk’ün ilçeye gelişinde bir süre konakladığı Bekir Ağlar Konağı aslına uygun şekilde yeniden inşa edilecek.

Editör
06.12.2011

 

Ankara'nın Çubuk ilçesinin önemli tarihi yapılarından biri olan ve 1933'te Atatürk’ün ilçeye gelişinde bir süre konakladığı Bekir Ağlar Konağı aslına uygun şekilde yeniden inşa edilecek. 
Bakımsızlık ve ilgisizlikten yaklaşık 10 yıl önce yıkılan Bekir Ağlar Konağı'nın tekrar hayat bulacağını söyleyen Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden, konağın Ankara Valiliği ve Çubuk Belediyesi’nin işbirliği ile inşa edileceğini belirtti. İlçenin tarihi yapılarından biri olan konağın ilçe tarihine ışık tutacağını ifade eden Başkan Özden, konağın aynı zamanda kent müzesi olarak da ilçe tanıtımına büyük katkı sağlayacağını kaydetti. İlçedeki tarihi evlerin restore edilmesi için mal sahipleriyle birçok kez toplantı düzenlediklerini ve bu konuda belediye olarak her türlü desteği vermeye çalıştıkları halde insanların restorasyona yaklaşmadıklarını anlatan Başkan Özden, "Ne yazık ki insanlarımızda yanlış bir kanı var. Bu tarihi yapılar yıkılınca yerine 4 -5 katlı ev yaparız veya müteahhitte vermek suretiyle bina yaptırırız diye düşünüyorlar. Bu evler yıkılsa dahi yerine aslına uygun binadan başkası yapılamaz. Hissedarlar bir araya gelip bu binaları restore etmiyorlar. Bu kültür varlıklarımız çok güzel ve özgün çalışmalar, bunları gelecek nesillere taşımamız gerekmektedir. Bu nedenle ‘Bekir Ağaların Konağını’ izaliyeşuyu ile yaklaşık 560 bin TL + KDV’ye aldık. Ankara Valimiz Alaaddin Yüksel’in desteği ile biz bunun yüzde 49’luk kısmını İl Özel İdaresi kaynağından kültür katkı payı kapsamında alacağız. Yaklaşık bu da 325 bin TL tutuyor. Geri kalan yüzde 51’lik kısmını da biz ödedik. Aslına uygun olarak yapacağımız bu konakta biz ‘Çubuk Kent Müzesini’ kuracağız. Kuracağımız bu müzede 1402 Ankara Savaşı'nı da canlandıracağız ve ilçemizde ne kadar değerimiz varsa o değerleri orada sergileyeceğiz.’’ dedi.
Alınan arsanın Atatürk Caddesi üzerinde bulunduğunu ve 987 metrekare alana sahip olduğunu vurgulayan Başkan Özden, iki katlı binanın bin 14 metrekare kapalı alana sahip olacağını kaydetti. Özden, şu bilgileri verdi: "Bu konağın 1 milyon 500 bin TL’ye mal olması bekleniyor. Aynı zamanda Yavuz Selim Mahallesi Murat Sokak'ta bulunan tarihi evi de almayı düşünüyoruz. Burası 130 metrekare ve 67 metrekaresi belediyeye ait. Yıkılmakta olan tarihi binayı mülk sahipleri burayı lütfen yıkın diyorlar. Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkililerine burasını göstereceğiz. Bu şekilde restore edilebilir derlerse, bu şekliyle restore edeceğiz. Yok, yıkılsın yeniden yapılsın derlerse, yıkıp yeniden yapacağız. Ancak vatandaşları ikna edebilirsek geri kalanını kamulaştırarak bu işlemleri yapacağız. Ayrıca üç adet tarihi binanın da projesini yaptırıyoruz.’’
 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account