Tamer Özyurt: Kentsel dönüşüm hızlandırılmalı

Editör
05.12.2011

 

Türkiye’nin tıpkı Japonya gibi depremle yaşamayı öğrenmesi gerektiğini söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt,  “Bunun için mevcut yapı stoğu yenilenmeli. Şehrin içindeki çürük ve eski binalar yıkılmalı. Kentsel dönüşüm hız kazanmalı” dedi

Van’da arka arkaya yaşanan depremlerin bir kez daha kentsel dönüşümü gündeme getirdiğini söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Bunun için Türkiye’nin tıpkı Japonya gibi depremle yaşamayı öğrenmesi gerekir. 

 Mevcut yapı stoğu yenilenmeli, şehir merkezlerindeki çürük ve eski binalar yıkılmalı” dedi. Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu belirten Özyurt,  “Deprem yağmur gibi, rüzgar gibi bir doğa olayı. Depremler olmasa ovalar olmaz, göller oluşmaz.

Depremden korkmak yerine tedbir almalı, ona göre sağlam binalar inşaa etmeliyiz ” diye konuştu.  Dünyada depremle yaşamayı başarmış ülkeler olduğunu, bunların başında da Japonya’nın geldiğini belirten Özyurt, “Japonya’da 9 şiddetinde depremler oluyor. İnsanların burnu dahi kanamıyor.

Neden? Çünkü binalarını buna göre inşaa ediyorlar. Yani olayın zeminle ilgisi yok. Zaten bana göre kötü zemin yoktur, çürük bina vardır. Bina yaptığınız zemini kazıklarla, betonla ve demirle güçlendirmeniz mümkün. Ona göre de binanınızı inşaa ederseniz, depremde can kayıpları yaşamayız” diye konuştu.  

Başbakana tam destek

Türkiye’nin  inşaat sektöründe büyüklük açısından dünyada Çin’den sonra ikinci olduğunu ifade eden  Tamer Özyurt, “2000 yılında çıkarılan Deprem Yönetmeliği uyarınca son 11 yıldır yapılan tüm binalar 9 şiddetinde depreme dayanıklı inşaa edildi.

Ancak sorun eski binalarda. Bakıyorsunuzki Van’da 1960 yılında yapılmış bir bina çöküyor ve bir çok vatandaşımız ölüyor.

İşte bunlara bir an önce el atılması lazım. Bu binaların yıkılıp yerine yenisinin yapılması gerekir. Sadece Van’da değil, Türkiye genelinde böyle pek çok bina var.

Bu konuda Başbakanımız Tayyip Erdoğan’ı sonuna kadar destekliyoruz. Yıkımların ve ölümlerin engellenmesi için kentsel dönüşüm hızlandırılmalı” açıklamasında bulundu. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account