Bakan Bayraktar, Van'da incelemelerde bulundu ve şehri yeniden kurmak istediklerini söyledi. İşte Bayraktar'ın açıklamaları...

Editör
29.11.2011

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Van Valiliği Kriz Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 23 Ekimde meydana gelen depremin üzerinden bir aydan fazla zaman geçtiğini hatırlattı.

''Devletimiz, milletimiz bütün imkanlarıyla buradadır'' diyen Bayraktar, Van'ı yeniden kurmak için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla burada olduklarını, dün de Yüzüncü Yıl Üniversitesinden (YYÜ) yetkililerle Van'da yeni kurulacak yerleşim alanlarının tespiti noktasında çalışmalar yaptıklarını söyledi.

  3 bin konut ihalesinin Van merkezde ve Erciş'te yapıldığını bildiren Bayraktar, ''Onların da inşaatları devam ediyor. Kesin hasar tespitlerimiz devam ediyor.

Erciş merkezde bugün bitecek. Erciş'in köylerinde 84 köyde bitmiş vaziyette. Van'ın merkezinde 92 köyde bitmiş vaziyette. Merkezde 34 mahallemiz var ama artçı depremler devam ettiği için yarın hasar tespit çalışmalarına başlayacağız.

Tahmin ettiğimizden çok daha fazla bir rakam ortaya çıkacak. Başka ilçeleri de inceliyoruz ama esas ağır yıkımın olduğu yerlerde çalışmalarımızı bitiriyoruz'' diye konuştu.

İnsanların kış şartlarında daha iyi ikamet etmesini sağlamak için konteyner sevkiyatının süratle devam ettiğini bildiren Bayraktar, 21 bin 500 konteyner getirileceğini, şu ana kadar 3 bin konteyner geldiğini ifade etti. 

''DEPREM VAN'A TOPYEKUN BAKMAMIZI GEREKTİRDİ''  

Bayraktar, depremin Van'a topyekun bakmaları gerektiğini gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Van'da içme suyu ihtiyacı, atık su durumu, kanalizasyon durumu nedir, bunları da çok geniş şekilde etüt etmemiz gerekiyor.

Yine Van Gölü'nü korumak da artık aciliyet sevk etmiştir. Çok ciddi tedbirler alıyoruz. Van'ın içme suyunun büyük bir bölümü Gürpınar Şamran kaynağından geliyor. Şu anda 46 kilometrelik isale hattımız var.

Bunun da yenileme çalışmalarına başlıyoruz. Atık suları da yeniden elden geçireceğiz. Bu çalışmaları belli bir noktaya getirdik. En kısa zamanda bir taraftan kesin hasar tespitlerini bitirmeden konut ihalelerini yapacağız.

Konut ihalelerimiz için çok net bilimsel verilere dayanarak kaya zeminleri üzerinde, dağ yamaçlarında Van'ımızı yeniden şekillendirmek ve ovaları serbest bırakmak noktasında bir adım atmak zorundayız.

Biz çok net bilimsel verilere dayanarak, zemin etütlerine dayanarak kaya zeminler üzerinde ve dağ yamaçlarında Van'ımızı yeniden şekillendirmek ve ovalarımızı serbest bırakma noktasında bir adım atmak durumundayız. 

Bunu da inşallah bu vesileyle çok güzel yapmak, Van'ı rahat ettirmek, tarihten gelen misyonunu da korumak suretiyle yeni bir Van'ı kurmak için çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz. Çok ince eleyip sık dokuyoruz.

Hem harita alımlarını, hem bu mera tespitlerini, hem zemin etütlerini, hem bundan sonra imar planlarını, uygulama imar planlarını ve kentsel tasarımları da yapmak suretiyle neye ihtiyaç varsa o bölgelerde onları yapıp bitireceğiz."

"ERCİŞ'İN MERKEZİNDE MODERN BİR YERLEŞİM BİRİMİ KURACAÐIZ"

Van merkezde modern hayatın gereksinimi için ne yapılacaksa köylere de onun yapılacağını kaydeden Bayraktar, köyleri de çok modern bir hale getirmek için çaba göstereceklerini belirtti. 

Bayraktar, ''Bir taraftan Erciş'in merkezinde de aynı şekilde yeni modern bir yerleşim birimi kuracağız. Erciş'in de 84 köyü var, bu köyleri de tek tek elden geçiriyoruz. İhaleleri yapmak suretiyle bu şekilde çalışmalarımızı tamamladık.

Önümüzdeki sene ağustos ayından itibaren etap etap, peyderpey konutları da teslim etmeye başlayacağız'' diye konuştu.

DEPREMİN DEVLETE MALİYETİ

Bu depremin devlete maliyetinin sorulması üzerine Bayraktar, ''Hem konutların hem de maliyet hesaplarını yaptık. Ama bunlar netleşmediği için bunları şimdilik deklare etmiyoruz.

Karşımıza çok ciddi bir maliyet çıkıyor. Türkiye'nin geldiği gelişmişlik seviyesi ve kendi pozisyonumuzu da dikkate alarak buraya çok daha güzel, çok daha yeni bir şey yapacağız" dedi.

TEMELLER ATILDI 

''İlk kazmayı ne zaman vuruyorsunuz?'' sorusu üzerine Bakan Bayraktar, şu anda konutların temellerinin atıldığını, grobetonların döküldüğünü belirtti.

Bayraktar, Bostaniçi'nde yapılan bin 100 konutlu bölümün hafriyatının alındığını, grobetonlarının döküldüğünü, 3 bin konutun ihalesinin yapıldığını söyledi.

Bugün helikopterle deprem bölgesini gezdiğini anımsatan Bayraktar, arazilerin zemininin yanı sıra bir de lokasyonlarının, konumlarının olduğunu ifade ederek, ''Konumları, rüzgar hakimiyetleri nedir, güneşle irtibatları nedir, ulaşım akslarını hesap ettik.

Yaptığımız zaman bu çevre yolunda irtibatları nasıl olacak, buraya su getirmeyi nasıl yapacağız, atık suyu nasıl deşarj edeceğiz, bunların hepsini incelemek için bugün 1 saat kadar Van'ın üzerinde şöyle bir vali beyle, teknik arkadaşlarla beraber dolaştık, bunları etüt ettik.

Bundan sonra da bu çalışmalarımız çok daha titiz bir şekilde devam edecek'' diye konuştu.

Konteynerlerin yerleştirilmesinin ne zaman tamamlanacağının sorulması üzerine Bayraktar, ''Tabii konteyner bir imalat, konteyner bir evdir aslında. Bugün çok memlekette insanlar ömürlerini konteynerde geçiriyorlar'' dedi.

KAYNAK:Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account