Kazakistan'ın başkenti Astana'da inşaatı süren 10 bin kişilik cami, Sembol İnşaat tarafından yapılıyor.

Editör
28.11.2011

 

Kazakistan'ın başkenti Astana'da inşaatı süren 10 bin kişilik cami, Sembol İnşaat tarafından yapılıyor.

14 kubbe ve 8 minareden oluşan cami ile ilgili AA muhabirine bilgi veren Proje Müdürü Şefik İskenderoğlu, “İnşa edilen bu cami Kazakistan'ın en büyük camisi olma özelliği taşıyor. 18 bin metrekarelik alana sahip olan cami daha önce 5 bin kişilik olarak planlanmışken, yapılan eklemelerle 10 bin kişilik hale geldi” dedi.

Caminin büyük bir sosyal tesis gibi düşünüldüğünü, buraya gelenlerin her türlü ihtiyaçlarını giderebilmelerini istediklerini anlatan İskenderoğlu, cami bünyesinde iki taziye salonu, iki nikah salonu, iki kütüphane, arşiv, imam lojmanları ve ofisleri ile restoran bulunduğunu söyledi.

Erkek ve kadınların ayrı ayrı ibadet edebilmeleri için bölümlerin ayrıldığını ifade eden İskenderoğlu, 8 bin metrekarelik alanın ise abdesthane olarak tasarlandığını kaydetti.

Astana Ulu Cami ismi verilmesi düşünülen caminin inşaatının 16 Aralık'a kadar tamamlanacağını, ancak süslemelerin uzun zaman aldığını belirten İskenderoğlu, caminin zamanında teslim edilmesi için 1300 kişinin 24 saat çalıştığını açıkladı. Çalışanlardan 300'ünün Türk olduğunu kaydeden İskenderoğlu, “Türk çalışanlarımız burada mimarlık, mühendislik, teknisyenlik gibi alanlarda hizmet veriyor” dedi.

Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince'nin, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile iyi bir diyalog içinde olduğunu ve verilen sözlerin tümünü zamanında yerine getirdiğini ifade eden İskenderoğlu, “Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de bizlere olan güveninden dolayı, Astana denildiğinde akla gelecek tüm önemli inşaatların işini bizlere verdi. Bir Türk firması olarak biz de gösterilen bu güvenden dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu.

Kaynak : AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account