Yatırım için birçok ülke araştıran Katarlı Retaj Grubu, Türkiye’de karar kıldı. Koray İnşaat’la görüşmeye başlayan Retaj ‘İslami modelde’ otel ve rezidans yatırımı için ilk etapta 500 milyon dolar harcayacak.

Yazar:Editor
25.11.2011

 

Katar’ın önde gelen yatırım şirketlerinden Retaj Grubu, Türkiye’ye 500 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planlıyor. Koray İnşaat firmasıyla görüşmelere devam eden grup, öncelikli olarak ‘İslami modelde’ otel ya da orta sınıfa yönelik residence projeleriyle ilgilenecek. 2. Boğaziçi Bölgesel Zirvesi’ne katılan Retaj Yönetim Kurulu Üyesi Mohammed Bin Johar Al-Mohammed, Türkiye’nin son yıllarda çok büyük başarı kaydettiğini ifade ederek “Bu ilerlemenin neticesinde bizler de buraya gelip iş yapmaya karar verdik” dedi. Retaj Grubu olarak Katar’da Türkiye hakkında bir araştırma yaptıklarını aktaran Al- Mohammed  “Araştırma sonunda Türkiye’ye kesin olarak girme kararı aldık” dedi. Gruplarının 5 yıl önce kurulduğunu, şu anda 6 ülkede faaliyetleri olduğunu anlatan Al-Mohammed, özellikle otel rezidans yatırımlarında Türkiye’de stratejik ortak aradıklarını ve bu çerçevede Koray İnşaat Şirketi ile görüşmelerinin devam ettiğini kaydetti.

Yatırım için çok ülke araştırdık

 Al-Mohammed “Şu anda Retaj Grubu’nun 5 ortağı bulunuyor. Bunlardan biri Katar İslami Bank, diğeri Katar’ın Diyanet İşleri Bakanlığı ve 3 de şahıs yer alıyor” dedi. Yaptıkları otellerde tüm anti İslami olan şeylerden uzak durmaya çalıştıklarını belirten Al-Mohammed “Özellikle Türkiye’de bu modeli yapmamızdaki hedef, Körfez’den gelen insanların burada daha rahatça tatil geçirmelerini sağlamak” ifadesini kullandı. Türkiye için en az 500 milyon dolar yatırım düşündüklerini belirten Al-Mohammed “Stratejik partnerimizle beraber bunu başlangıç olarak görüyoruz. Ama ilerleyen dönemde bunun üzerine çıkabiliriz” dedi. Al-Mohammed, İstanbul’da yatırımı kesin olarak düşündüklerini, bunun dışında Bursa’nın olabileceğini kaydetti. Al-Mohammed “Yatırım için çok sayıda ülkeye gittik ve Türkiye gerçekten bu ülkelerin çok üstündeydi. Bundan sonra Türkiye’nin Avrupa’dan değil, Avrupa’nın sizden öğrenecek çok şeyi olduğuna inanıyoruz” dedi.

Zirve’deki yerliyi yabancılar test etti

Dün düzenlenen 2. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi ilginç stantlara da ev sahipliği yaptı. Unbuso’nun 3  ay önce Alman firması Loremo’dan satın aldığı ve Türkiye’nin ilk yerli otomobili olmaya aday olan aracın prototipi, Türk ve Arap işadamlarından yoğun ilgi gördü. 9 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucu olan ve Türkiye’de ilk kez bu zirvede görücüye çıkan aracı Retaj’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mohammed Bin Johar Al-Moham- med de test etti. Al-Mohammed’in üretime geçmesi durumunda aracın bayiliğini de istediği öğrenildi. 2013’te seri üretime geçilmesi planlanan aracın, Türkiye satış fiyatının 35-40 bin lira olması düşünülüyor. Aracı üretmek için çok sayıda teklif aldıklarını dile getiren Unbuso Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Kaya “Biz bir inovasyon şirketiyiz. Bu konuda sektör lideri olan Türk bir partner bulup üretime geçmek istiyoruz. Aracın Türkiye’nin ilk yerli  otomobili olmasını hedefliyoruz” dedi.

Kaynak : Star

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account