Deprem ülkesi Japonya’da 1985 yılında geliştirilen depreme dayanıklı bina yapma sistemlerinden ‘Ala-sawa’ yöntemi Alacalı İnşaat tarafından Türkiye’de uygulanacak.

Yazar:Editor
24.11.2011

 

Alacalı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Karahan, Japonya’da depreme karşı sağlam binalar yapma çabası kapsamında 20 yıl önce geliştirilen ‘Ala-sawa’ yöntemini Türkiye’de uygulamak üzere yatırım yapacaklarını belirterek, “Ala-sawa yöntemi ile depreme dayanıklı bina yapmak için gerekli ekipmanları üreteceğiz.

Bunun için 8 milyon dolarlık bir yatırımla fabrika kuracağız. Fabrikanın kurulması sadece 1.5 ay alacak. 2012’nin başında faaliyete geçmeyi planlıyoruz” dedi.

Van’da yapılacak yeni şehir planlamasında ciddi boyutlarda yer almak istediklerini kaydeden Karahan, “Van’da yeni yapılacak olan bölgede hızlı yapım teknolojisiyle fark yaratabiliriz. Burada yıllık 5 bin konut üretebilecek kapasiteye ulaşmak istiyoruz.

Yeni tesisimizin yanı sıra İstanbul’daki fabrikamızla birlikte toplam kapasitemiz de iki katına çıkmış olacak. Dört ay içinde konut teslim edebilir hale gelip, her ay 150-200 daire teslim edeceğiz. Toplamda 250 kişilik bir istihdam yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

9 şiddetine dayanıklı

Bu sistem sayesinde, 300-400 konuttan sonra maliyetin klasik yapıdan daha ucuza geldiğini belirten Karahan şöyle konuştu: “Ala-sawa ile yapılan bir binanın standart şartlarda inşa edilen bir binaya göre sadece yüzde 3’lük bir maliyet artışı mevcut. Ancak bina sayısı arttıkça maliyet önemli oranda düşüyor.

Bina inşasının da çok kısa bir sürede tamamlanabiliyor olması da diğer önemli avantajını oluşturuyor. Biz 1997 yılından beri bu konuyla ilgili olarak Japonlarla görüşüyoruz. Richter ölçeğine göre 9 şiddetine dayanıklı olan yapı sistemini Türkiye’de biz uyguluyoruz.

Krosowa adlı bu Japon şirketinin 1999 yılından bu yana da Türkiye’deki temsilciliğini yürütüyoruz. Krosowa, bizim Türkiye pazarındaki başarımızı gördükten sonra Ortadoğu ve çevredeki toplam 40 ülkenin temsilciliğini de bize bağladı.

Akdeniz ülkelerinin yanı sıra, Mısır, Cezayir, Tunus, Fas, İtalya, Yunanistan, Romanya, Moldova ve Türkî Cumhuriyetler bunlardan bazılarını oluşturuyor. Bu teknolojiyi dünyada yaygın olarak Japonya, Güney Kore, ABD ve Türkiye kullanıyor. Türkiye’de bugüne kadar 30 binayı bu sistemle inşa ettik.” 

Teknolojide benzersiz diye ihaleye giremiyor

TÜRKİYE’de bu işi yapan tek şirket oldukları için mevzuat gereği şartları karşılayamadıklarını, bu nedenle de ihalelere de katılamadıklarını belirten Zeki Karahan şu değerlendirmeyi yaptı: “Ağırlıklı olarak inşaat şirketleri bizimle birlikte çalışarak projelerinde bizim sistemlerimiz yer vermek istiyorlar. Varyap’a Seyrantepe Stadyumu’ndaki tribünleri biz inşa ettik.

Hükümetten herhangi bir talep gelirse biz onu da karşılamaya hazırız. Van’da 2008 yılında inşa ettiğimiz 8 katlı ve 28 daireden oluşan bina depremden hiçbir şekilde etkilenmedi. Bu sistemle binada 16 kata kadar çıkabiliyoruz.”

KAYNAK:Hürriyet Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account