21.yy teknolojisi tarihi mimariye entegre edildi.

Editör
21.11.2011

 

Norveç Parlamentosu üyeleri için, 2010 yaz tatilinin ardından masalarına döndüklerinde, meclisin yenilendiğini görmek hoş bir sürpriz oldu. Eski moda masaüstü üniteler gitmiş ve yerine daha ergonomik üniteler gelmişti.

Ayrıca meclisin ses sisteminde radikal bir değişiklik yapılarak ses kalitesi arttırılmıştı. Bütün bunlar meclisin kendine has tarihi atmosferi değiştirilmeden sağlandı. 

Bu ince yeniliğe ihtiyaç duyulmasının nedeni, tüm hareket çizelgesi, tartışma yönetimi ve oylama sonuçlarının raporlanmasının yavaşlaması ve verimsizleşmesi idi.  

Tüm Parlamento üyeleri - yıllar içerisinde koltuk sayısının da artmasıyla - meclis salonunun her yerinde sesi net olarak duyamıyordu.

Ayrıca, gün içerisinde iş programındaki herhangi bir değişiklik oturum sırasında kolaylıkla aktarılamıyor, üyeler diğer konuya geçmeden önce birkaç dakika oylamaların sayılması ve sonuçların duyurulması için beklemek zorunda kalıyordu.

Bütün bunların yanı sıra, üyelerden hiçbiri tartışma sırasında ağ üzerinde ihtiyaç duydukları bilgiye erişemiyordu. 

Yapılan yenileme ile tüm bu sorunların üstesinden gelindi ve dünyanın en avantajlı tartışma ve oylama sistemi olan Bosch DCN interaktif tartışma sistemi meclise kuruldu.

Her Parlamenter artık masa üstünde oylama butonu, dokunmatik ekran, mikrofon ve hoparlörlere sahip. Ekran yalnızca aylık oylama sonuçlarını göstermiyor; aynı zamanda toplantı programını, o anda konuşan konuşmacıyı ve ne kadar konuşma süresi kaldığını da gösteriyor.

Dokunmatik ekrandan detaylı bilgilere erişilebiliyor. Örneğin o esnada konuşan Parlamenter hakkında detaylı bilgiler dokunmatik ekrandan görüntülenebiliyor.  USB bağlantı desteği sayesinde diğer elektronik cihazlar da ekrana takılabiliyor.

Ek olarak, yeni masaüstü ünitelerin mikrofon, kulaklık ve hoparlöre sahip olması üyelerin kendi masalarından Parlamento’ya konuşma yapmalarına da olanak sağlıyor. 

Bütün bunlar şu anlama geliyor: Parlamento üyeleri daha iyi bilgilendirilecek ve tartışmaya çok daha hızlı ve kolay katılabilecekler.  Her şey daha düzgün, hızlı ve çok daha üretken bir şekilde kullanılıp, yönetilebilecek. 

Kurulan sistem kullanıcılardan çoktan övgü aldı ve üç dakikalık konuşmalar dramatik olarak arttı. Çünkü sistem konuşma talebinde bulunmayı ve bu talepleri programlamayı çok daha basitleştirdi. 

Herkes sonuçtan memnun

Norveç Parlamentosu ICT Bölümü Uzman Mühendisi ve Proje Müdürü Arild Qverby “Herkes sonuçlardan çok memnun” diyor. “Biz yalnızca daha iyi ses kalitesi istemedik, biz aynı zamanda bilgi değişikliklerini Parlamento üyelerine dağıtabilmek ve üyelerin önemli verilere erişebilmelerini sağlamak istedik.”

Bosch ses ve oylama sistemini tüm cihazların kurulumunu ve kablolamasını  Meclis’in kendine has yapısını ve görünümünü bozmadan yapan partneri Siving. Benum AS üzerinden sundu. Arild şöyle diyor “Biz ilk olarak masalar için kendi çözümümüzü yaratmak istedik.

Ama Bosch ve çözüm ortağı çok daha özel bir şey önerdi. Tasarımları çok kompakt ve üzerinde çok düşünülmüş bir çözümdü ve biz de derhal bu çözüme yöneldik.

Kablo, monitör ve ses ekipmanları Kültürel Miras Müdürlüğü gereksinimleri ile çatışmaya düşmeden yerleşim yapabilmek için tasarım uzun uzun test edildi.”

Herşey entegre

Tüm elektronik sistem kabloları raylı duvarlara yerleştirildi. Tüm sistem Bosch tarafından özel geliştirilen yazılım ile gelen sinyalleri dijitalleştiren Merkezi Kontrol Ünitesi (CCU)’ ya bağlandı.

CCU aynı zamanda Cap Gemini tarafından geliştirilen kişiye yönelik çözüm ile Parlamento binasının kendi ağına bağlanabiliyor.

 Bu yolla, her şey tek bir sistem içine entegre edildi. Her Parlamento üyesinin masasına ince ve görünmez bir istemci bağlandı. Kamu üyelerinin Parlamento’da yapılan işleri takip ettikleri, özel web sitesi de teslimatın bir parçasıydı. 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account