İzmir’de, Adnan Menderes Havalimanı’nın, Dış Hatlar Terminali’nden sonra İç Hatlar Terminali’nin de işletmecisi TAV Havalimanları’nın oldu.

Editör
18.11.2011

 

Havalimanını 2032 yılına kadar işletecek olan TAV, nihai pazarlık görüşmeleri sonucunda, 11’nci turda 610 milyon Euro ve ilave KDV ile en yüksek kira bedelini vererek ipi göğüsledi.

Yap-İşlet-Devret modeli çerçevesinde yapılan ve saat 13.00’de başlayan ihale, oldukça çekişmeli geçip akşam saatlerine son buldu.

TAV Holding’in dışında, IC İçtaş-Fraport ve Limak-GMR grupları da ihaleye katıldı. Terminalin CIP, İç Hatlar Terminali ve mütemmimlerinin kiralanmak suretiyle işletme hakkını alan TAV, 13 Eylül 2006’dan bu yana da Dış Hatlar Terminal Binası’nı işletiyordu.

YARIŞ KIRAN KIRANA SÜRDÜ

Limak şirketinin ilk teklifi KDV hariç 54 milyon Euro olurken, IC İçtaş Fraport’un ilk teklifi ise KDV hariç 100 milyon Euro oldu. TAV Havalimanları Holding ise KDV hariç 350 milyon Euro ile ilk teklifini verdi.

11’nci tur süren birebir pazarlık görüşmeleri sonucunda Limak-GMR Grubu KDV hariç 216 milyon Euro, IC İçtaş-Fraport KDV hariç 551 milyon 177 bin 77 Euro, TAV ise KDV hariç 610 milyon Euro önerdi. Böylece en yüksek kira bedelini veren TAV, dış hatlardan sonra iç hatları da işletmeye başlayacak.

KAYNAK:Hürriyet Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account