Türkiye’de 60w verimsiz şeffaf ampullerin satışını sonlandırıyor

Editör
17.11.2011

130 yıldır kullanılmakta olan verimsiz şeffaf ampullerin satışının yeyi yayınlanan çevreye duyarlı tasarım tebliği* kapsamında Philips, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 60w verimsiz şeffaf ampullerin satışını sonlandırıyor.

Philips, geçtiğimiz yıl 100w ve 75w verimsiz şeffaf ampullerin satışını sonlandırmaktaki öncülüğünü, 60w için de gösteriyor.

Enerji verimliliği ile sağlanabilecek tasarruflar...

Enerji tasarrufu sağlamada en uygun yöntemin aydınlatma sistemlerinin enerji verimli çözümlerle değiştirilmesi olduğunu vurgulayan Philips Aydınlatma Türkiye Genel Müdürü Ülkem Kırımlı, “Eski, verimsiz aydınlatma sistemlerinden yeni aydınlatma teknolojilerine geçmek, enerji kullanımında, maliyetlerde ve CO2 emisyonlarında ortalama yüzde 80’e varan tasarruf sağlayabiliyor.

100w ve 75w şeffaf ampullere 60w’ın da dahil edildiği hesaplamayla, Türkiye’deki 80 milyon adet şeffaf lambanın enerji verimli lambalar ile değiştirilmesi sonucu; yılda** 1,9  milyar TL’lik tasarruf ve 7.000 GWh’lik enerji tasarrufu sağlanabilir.

Keban Barajı’nın yıllık üretiminin 6.600 GWh olduğu düşünülürse, bu rakamın ne kadar önemli bir rakam olduğu görülüyor. Bu değişim ayrıca, 190 milyon ağacın temizleyebileceği 4,2 milyon tonluk karbondioksit salınımından tasarruf anlamına da geliyor.

” Kırımlı sözlerine “Bir hanede 15 adet aydınlatma noktası olduğunu öngördüğümüz takdirde ampul başına 20 TL** tasarruf ile hane başına 300 TL seviyesinde tasarruf yapılacağı öngörülmektedir.” diye devam  etti.

*Enerji ile ilgili ürünlerin çevreye duyarlı tasarımına ilişkin yönetmelik ve 27 Ağustos 2011 tarihinde resmi gazetede yayınlanan ‘’Doğrusal olmayan ev tipi lambalar ile ilgili çevreye duyarlı tasarım gereklerine dair tebliğ’’

**Kabuller : 100W yerine 18 W ampul, günde 3 saat kullanım, 100 W ve buzlu ampul adedinin 80 mio adet olduğu, ampullerin 8 yıl ömürlerinin olduğu ve elektriğin kdv hariç  0,237 ytl/kws olduğu dikkate alınmıştır.

Philips’ten modern, enerji verimli alternatif  aydınlatma çözümleri

Yeni nesil LED, enerji verimli halojen ve enerji tasarruflu kompakt floresan ampul (CFLi) gibi alternatif aydınlatma çözümlerini tüketicilerin de ulaşabileceği zincir mağazalarda ve tüm satış noktalarında özel kampanyalar ile hazır hale getiren Philips, tüm profesyonel müşterilerine de tam ürün gamı ve sistem çözümleri ile bu değişim sırasında destek olacak.

Enerji tasarruflu halojen çözümleri

Işık kalitesi, ambiyans ve ortam yaratmada en iyiyi sunmak için tasarlanan Eko Klasik serisi, duyarlı tüketicilere, evlerini şık bir şekilde aydınlatma olanağı sunarken enerji tasarruf teknolojisinin en yeni gelişmelerinden faydalanarak yüzde 30’a kadar enerji tasarrufu yapmalarını da sağlıyor.

Bunun yanı sıra Philips Eko Klasik serisi tüketicilerin ışık seviyesini ayarlayabilmelerini ve diledikleri ortamı yaratabilmelerini sağlıyor. 

Enerji tasarruflu kompakt floresan (CFLi) aydınlatma çözümlerinin artan performansı

Son birkaç yılda enerji tasarruflu kompakt floresan aydınlatma çözümlerinin performansında önemli bir artış sağlandı. Philips, ışık seviyesi ayarlanabilen enerji tasarruflu kompakt floresan serisi geliştirdi. 

Yeni nesil enerji tasarruflu ampullerin şekli ve tasarımı da geliştirildi ve böylece her tür  armatür ile  rahatlıkla kullanılabilir hale getirildi.

LED tabanlı çözümler

Philips, LivingColors ve Ledino serileri ile CandleLight ve  AquaLight gibi ev aydınlatma aksesuarlarıyla evlerde hoş bir ortam yaratacak geniş bir ürün profili sunuyor.

Philips Aydınlatma Türkiye Yürütme Kurulu Başakanı Ülkem Kırımlı sözlerini “LED geleceğin aydınlatması. Led aydınlatma,  iç mekan uzmanlarına tasarımda özgürlük sağlarken tüketicilere de tek bir düğmeye basarak evlerinde farklı ortamlar yaratma olanağı sunuyor.

Philips,  tüketicilere hayatı mümkün olduğunca kolay ve rahat hale getiren sorunsuz ürünler sunuyor.

Bu da müşterilerimize yüksek kaliteli ve sürdürebilir çözümler sunmaya devam edeceğimizi gösteriyor” diye  tamamladı.

Philips,  öncüsü olduğu  LED teknolojisi ile    tüketiciler için çığır açmaya devam ederken, enerji tasarrufu, şıklık ve güzelliği bulunduğu mekanlara taşıyor.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account