Devlet Havameydanları, bugün yapacağı açık artırmalı ihale ile Adnan Menderes İç Hatlar Terminali'ni yeniden yapacak ve işletmeyi devralacak firmayı belirleyecek

Editör
17.11.2011

 

Devlet Havameydanları İşletmesi'nin (DHMİ) İzmir Adnan Menderes Havalimanı İç Hatlar Terminali'nin yıkılıp yeniden yapılması ve işletilmesi ile Dış Hatlar Terminali'nin 2015 yılından itibaren işletilmesi için süren havacılık devleri arasındaki büyük yarış sonuçlanıyor. Açık artırmalı ihale ile havalimanının yeni sahibi bugün saat 10.00'da Ankara'da yapılacak ihale ile belirlenecek.

İhaleye Türkiye'de İstanbul Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali, yurtdışında ise Üsküp'ten Batum'a kadar bir çok yabancı havalimanını işleten TAV ihaleye teklif vereceğini açıkladı. TAV ihaleye tek başına girecek.

DEVLER TALİP

Antalya Havalimanı'nı işleten, Kütahya'da yapılacak bölgesel havalimanı Zafer Havalimanı'nın ihalesini kazanan İbrahim Çeçen Holding ile Alman Frankfurt Airport ortaklığı da ihaleye gireceklerini ifade etti. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı ile Priştina Uluslararası Havalimanı'nı işleten Fenerbahçe Başkan Vekili Nihat Özdemir'in sahibi olduğu Limak Holding de ihale ile ilgileniyor. 

Ayrıca İzmir Alsancak Limanı için en yüksek teklifi veren ancak ihaleden çekilen Çelebi de yer hizmetlerini verdiği Adnan Menderes Havalimanı ihalesi ile ilgileniyor. Ayrıca Çeşme Altınyunus Yat Limanı'nı işleten Koç Grubu'na ait Setur'un ihalede yer alması bekleniyor. İhaleye dünyanın önde gelen havalimanı işletmecisi firmalarının da girebileceği ifade ediliyor. Son yıllarda yolcu sayısı hızla artan ve yıl sonunda 10 milyonu bulması beklenen Adnan Menderes için verilecek teklifin yüksek rakamlara çıkması bekleniyor.

150 MİLYON EURO

İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın TAV tarafından işletilen 5 milyon yolcu kapasiteli Dış Hatlar Terminali'ne 150 milyon euroluk yatırım yapıldı. Yeni yapılacak iç hatlar terminalinin ise yine 5-6 milyon yolcu kapasiteli şekilde inşa edilmesi planlanıyor. Dolayısıyla yatırım tutarının 150-200 milyon euroyu bulması bekleniyor. 

Rakamlarla İzmir Adnan Menderes Havalimanı 

*2010 ilk 9 ayda yolcu sayısı 6 milyon 394 bin oldu

*Bu yılın aynı döneminde yolcu sayısı 7 milyon 331 bine ulaştı

*İç hatları 5 milyon 74 bin yolcu kullandı

*Dış hatları kullanan yolcu sayısı 2 milyon 257 bin oldu

*Geçen yıla göre yüzde 15 artış yaşandı

Kaynak : YeniAsır

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account