Hurda Avcıları İle Kalite Çemberi Ödülünü Aldı...

Editör
16.11.2011

Kale Kilit, KALDER tarafından düzenlenen 14. Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’nda bu yıl üretim grubunun ‘‘Hurda Avcıları Kalite Çemberi” ekibinin “Tirajlı Mandal Hurdalarının Azaltılması” konulu çalışması ile Kalite Çemberi Ödülü aldı. 

Kale Kilit’in sponsorluk desteği verdiği, 03 Kasım 2011 tarihinde Ankara ODTÜ Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’nda “Hurda Avcıları Kalite Çemberi” ekibinin çalışması ve faaliyet planının detayları katılımcılarla paylaşıldı.

“Hurda Avcıları Kalite Çemberi”, Preshane Bölümü iç müşteri şikâyeti verilerini analiz ederek, çalışma konusunu “Tirajlı Mandal Hurdalarının Azaltılması” olarak belirlemiştir.

Belirlenen konu üzerine oluşturulan faaliyet planı çerçevesinde, problem çözme tekniklerinden Balık Kılçığı, 5 Neden ve Pareto analizi yöntemleri kullanılarak tirajlı mandal hurdasına sebep olan 4 temel hata tipi belirlenmiştir.

Saptanan ve hayata geçirilen iyileştirmeler sonucunda hatalı ürün oranı %1,3 seviyesinden %0,07’ye düşürülerek yıllık 122.865 TL kazanç elde edilmiştir.

Çalışmayı hayata geçiren 7 kişilik “Hurda Avcıları Kalite Çemberi” ekibi, çember lideri Preshane Bölümü Takım Lideri Ahmet Ali Tomruk, çember üyeleri Preshane Operatörü İbrahim Kılınçaslan ve Eyüp Karakaya, Kalıphane personeli Yasin Çeşmeci ve Bakım Operatörü Şaban Akgün ile çember danışmanı Preshane Alan Yöneticisi Fatih Göken’den oluşmaktadır.

Ekibe tüm çalışma boyunca Metot Alan Yöneticisi Kuthan Erkaya ve Metot Mühendisi Erdal Tütüncüoğlu ve Üretim Genel Müdür Yardımcısı Tolga Kayaoğlu da destek vererek  katkıda bulunmuşlardır.

Kalite Çemberleri Paylaşım Konferansı’nda, ödül sonrası kısa bir konuşma yapan Kale Kilit Üretimden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Kayaoğlu şunları söyledi: “Türkiye’de yaşayan her 10 kişiden 7’si, dünyada yaşayan her 100 kişiden 1’i cebinde veya çantasında anahtarımızı taşımakta veya her gün evinde canını ve malını bizim ürünlerimize teslim etmektedir.

Bu büyük sorumluluğun, çalışanlar olarak fazlası ile farkında olduğumuzu ve layık olmak adına her gün daha fazla çalıştığımızı bilmenizi isterim.

Bugün burada aldığımız ödül ile çektirdiğimiz fotoğraf karesini, şirket olarak olası en yakın tarihte alacağımız EFQM Avrupa Kalite Ödülü ile çektirdiğimiz fotoğraf karesinin yanına koyacağımıza söz veririz. Tüm çalışmalarda emeği geçen herkese, başta Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Özgür, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Müdürümüz Nadir Erze’ye teşekkür ederiz.”

Uzun ve yoğun bir çalışma döneminin ardından, her alanda onlarca çalışma ile, kalite ve verimlilik artışı anlamında çok önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Kale Kilit Genel Müdürü Nadir Erze “Kale Kilit olarak üretimde verimliliği artırmak, kalite seviyemizi yukarı çekmek ve üretim sistemleri geliştirmek adına birçok çalışmayı aynı anda yürütüyoruz.

Bu çalışmalar sonucunda kişi başına üretimimiz %40 artmış olup müşteri şikayetlerimiz 10’da 1 oranına düşmüş, kendimize özgü kurduğumuz Kale Üretim Sistemi’nin (KÜS) temelleri atılmıştır.

Bugün burada sunduğumuz çalışma, verimliliği artırma ve üretim kalitesini yükseltmek amacıyla hayata geçen çalışmalardan sadece bir tanesidir.

60 yıla yakın köklü bir geçmişi olan Kale Kilit’in Kalite Çemberi ödülü alması haklı bir başarı olup sadece bir başlangıçtır. Çalışmada emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account