XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’nden evde ekonomik ısınmanın püf noktaları…

Editör
15.11.2011

Soğuk havaların hakimiyeti altında geçen kış aylarında evde vakit geçirmenin keyfi bir başka olur. Tabi eviniz sıcaksa… Artan doğalgaz fiyatları ve yalıtımsız evler ısınmayı her geçen gün biraz daha zorlaştırıyor.

Dışarıdaki buz gibi havadan sonra eve geldiğinizde de sizi bir buzhane karşılıyorsa ya da sıcacık bir yuvaya adım atıyor ama ay sonundaki yakıt faturanız tüm keyfinizi kaçıyorsa evde ekonomik ısınmak için gereken püf noktalarını uygulamanın vakti geldi de geçiyor demek…

Evlerimizde gereken önlemleri alarak yapacağımız enerji tasarrufu, hem cebimizi hem çevreyi koruyor. Böylece ısınma sorunu da, yüksek faturalar da tarihe karışıyor. Peki, ekonomik ısınmanın püf noktaları neler?

En büyük tasarrufun ısı yalıtımıyla sağlandığını belirten XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük, yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:

Radyatörlere dikkat!

Radyatörlerden çıkan ısı, radyatörün arkasındaki duvarı ısıtır. Bu ısı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirin.

Pencere ve perdeler için alınacak önlemler:

Radyatörlerin ısı akışına engel olacak şekilde uzun perdeler kullanmayın. Kapalı ve uygun perdeler, pencerelerden kaynaklanan ısı kaybını yüzde 25 oranında önler.

Gece yatarken kombiyi kapatmak yarardan çok zarar sağlar!

Binanın dış hacminin soğumaması için geceleri kombiyi kapatmadan en düşük seviyede ısıtmak gerekiyor. Çünkü kombiyi kapatıp daha sonra tekrar çalıştırdığınızda ortamın ısınması zaman alır ve yakıt sarfiyatı da büyük oranda artar.

Doğru mekanda doğru sıcaklık değeri:

Ev için ideal sıcaklık değerleri, 20-22 derece… Sıcaklığın 1 derece düşürülmesi en az yüzde 6’lık yakıt tasarrufu sağlar.

Renkli sert köpük levhaları içeren paket sistemler ömür boyu yalıtım sağlıyor

En büyük ve kalıcı tasarrufun adresi ısı yalıtımı…

Doğru ürünle, yani içindeki levha, sıva, file, dübel gibi tüm ürünlerin birbiri ile uyumunun test edildiği paket sistemler ve CE Belgeli ürünlerle yapılan ısı yalıtımı en az yüzde 50 tasarruf sağlıyor.

Üstelik CE Belgeli ürünler, yapı güvenliği açısından belgelenmiş durumda. Merdiven altı üretimleri tercih etmek ise uygulama sonrasında ciddi sorunlar yaşanmasına ve harcanan paranın çöpe gitmesine neden oluyor.  

Mantolama sistemleri arasında kısaca XPS adı verilen renkli sert köpük ısı yalıtım levhaları içeren paketleri tercih etmek, diğer ısı yalıtım malzemelerinin kullanıldığı sistemlere göre önemli avantajlar sağlıyor.

Isı iletkenlik değeri en düşük ısı yalıtım malzemesi olan renkli köpük XPS; bünyesine su almıyor, yağmur, kar, don gibi dış hava şartlarından etkilenmiyor, her türlü hava şartlarında güvenle uygulanabiliyor.

Dayanıklılık (Durability) özelliği sayesinde sıva ve boya yüzeyinde çatlak oluşumunu, bina içinde ise küf ve rutubet oluşumunu engelliyor. XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yörük; bina ömrü boyunca başlangıçtaki ısı yalıtım hesap değerini ve performansını sürdürebilen dayanıklılığı sayesinde renkli sert köpük XPS levhaların, maksimum enerji tasarrufu sağladığını belirtiyor.

Her markanın farklı renklerle ürettiği XPS levhaları piyasada; mavi, sarı, yeşil, lila, pembe gibi renklerde görebilirsiniz. 

Isı yalıtımı uygulamaları konusunda ayrıntılı bilgi almak için, www.xpsturkiye.org internet adresinden ve 0216 415 68 94 numaralı telefondan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne ulaşmanız yeterli.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account