Dünya iklimlendirme sistemleri üreticisi Swegon, İstanbul Bayrampaşa’da yer alan çok kapsamlı Ora Yaşam Merkezi’nde dev bir projeye imza attı.

Editör
04.11.2011

İstanbul Bayrampaşa’da 360.000m2 inşaat alanında bulunan Ora Yaşam Merkezi çok kapsamlı hizmet sunuyor. Bu karma kullanımlı proje içerisinde 411 odalı otel, alışveriş merkezi, yemek alanları, sinemalar, fitness&spa merkezleri, tiyatro, atölyeler, parti odaları, balo salonları, sergi ve fuar alanları ile Eurodisney’in tasarımcısı tarafından dizayn edilen park bulunuyor.


Swegon, Yaşam Merkezlerinin Enerjisini Koruyor

Dünya iklimlendirme devi Swegon, Ora Yaşam Merkezi’nin iklimlendirme çalışmalarını yürütüyor. Projede yer alan büyük bir alanın havalandırma ihtiyaçlarını karşılayan Swegon, bu proje için toplam 58 adet GOLD hava tedarik ünitesi, 320 adet kompakt komfor modülü ve 475 adet konfor modülü kullandı.

ORA Yaşam Merkezi’nin Swegon’u tercih etmesindeki en büyük etken ise, Swegon’un enerji verimliliğine yaptığı katkısı. Birbiriyle uyumlu çalışan akıllı komple sistemler üreten Swegon’un projede kullandığı havalandırma sistemleri, sadece sıcaklık vermeyip yüksek nem verimi ile her mevsim enerji geri kazanımı sağlıyor.

Yaşam merkezi bünyesinde kullandığı soğutma sistemleriyle de öncü olan Swegon, “soğuk geri kazanım” sistemiyle de firmalar için ilk yatırım maliyetlerini minimuma indiriyor.

Türkiye’de Akcor distribütörlüğü ile satışa sunulan Swegon’un, otel odaları için özel olarak tasarladığı “kompakt konfor modülü Paragon, odalardaki havalandırmayı merkezden sağlıyor.

Bu sayede kapalı alanlardaki ses seviyesi de minimum oranda tutuluyor. Paragon’un içinde filtre veya fan bulunmadığından servis ihtiyacı düşüyor ve dolayısıyla bakım gereksinimi artı bir maliyet oluşturmuyor. Taze hava ile iklimlendirme yapan bu sistemde hava kalitesi her zaman üst düzeyde kalıyor.

Türkiye’nin en büyük Hotel Solution referansını içeren ORA Projesi, hem Swegon hem Akcor için çok önemli bir referans. Fan-coil sistemi ile kıyaslandığında daha verimli bir sistem olduğu tüm dünyada kabul gören ve farklı örneklerle desteklenen konfor modülleri, bilinen klasik HVAC sistemlerine mükemmel bir alternatif oluşturuyor.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account