Türk Tesisat Mühendisleri Derneği 2011 Yılı Çalıştayı 28-30 Ekim tarihleri arasında Eskişehir Anemon Otel’de yapıldı.

Editör
04.11.2011

Bu yılki konusu “TTMD ve Sektörel Derneklerin Çalışma Hedefleri”  olan çalıştaya, TTMD Yönetim Kurulu Üyeleri, DOSİDER, ISKAV, İSKİD, İZODER, MTMD ve ESİAD temsilcileri, TTMD Komisyon Üyeleri, akademisyenler ve TTMD üyeleri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Arı, çalıştay hakkında kısa bilgi verdikten sonra, günümüzde enerji politikalarının değiştiğini belirterek bu doğrultuda düzenlenen çalıştayın verimliliğine dikkat çekti.

TTMD ve diğer sektörel derneklerin iş birliği içinde olmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Arı, bu birliktelik sayesinde sektör için yeni projelerin hayata geçirileceğini söyledi.

Yapılan ilk oturumda TÜSİAD adına çalıştaya katılan Melda Çele, Türkiye’nin enerji geçmişini inceleyerek gelecekle ilgili hazırladıkları öngörüleri içeren “Vizyon 2050-Türkiye” raporunu sundu.

İnsani kalkınma, şehirleşme, kentsel ulaştırma, enerji ve sürdürülebilir üretim ve tüketim hakkında 2050 tahminlerini anlatan Çele; ekonomik büyüme için enerji kullanımının arttığını ancak tüketilen enerjinin %75’inin ithal olması nedeniyle sürdürülebilir büyüme sağlayamadığımızı belirtti.

Dünyada yeşil rekabetin başladığını söyleyen Melda Çele, yeşil ürünlerin maliyetinin azaltılması gerektiğini, bu sayede yeşil tüketimin artırılabileceğini vurguladı.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Sektörel Hedefler” konulu bir sunum gerçekleştiren TTMD 9.Dönem Başkanı Cafer Ünlü, cumhuriyetin ilk yıllarından günümüze kadar olan süreci değerlendirerek iklimlendirme sektöründeki gelişimin 2023’te, Türkiye’nin dinamik yapısı ve yetişmiş insan gücü ile başarılı bir hal alacağını söyledi.

Aranın ardından geçilen ikinci oturumda TOBB İklimlendirme Meclisi’nden Melih Bulu “İklimlendirme Sektörü Raporu” hakkında bir sunum yaptı. İklimlendirme sektöründe strateji, yapı ve rekabet, talep koşulları, temel faktörler ve kümelenme faktörlerini anlatan Bulu, sektörün 2023 hedeflerini paylaştı.

Sektörel Dernekler Platformu adına konuşma yapan ISKAV Yönetim Kurulu Başkanı Metin Duruk ise “İklimlendirme Sektörü ve Kümelenme” konulu sunumunda sektörel platformun görev ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek; derneklerde komiteler oluşturularak sektörel platforma bilgi akışının sağlanması gerektiğini söyledi.

İlk günün son konuşmacısı olarak “Endüstriyel Havalandırma İklimlendirme Soğutma (EHİS) Kümesi Örneği” konulu sunumunu yapan ESSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Vatansever, EHİS sektörüne yönelik uluslararası rekabet yeteneğinin geliştirilmesi projesi hakkında bilgi verdi. Çalıştay katılımcıları ilk günü Eskişehir Senfoni Orkestrası tarafından verilen Cumhuriyet Konseriyle tamamladı.

Çalıştayın ikinci günü yapılan ilk oturumda tesisat sektörünün öncü dernekleri DOSİDER, ISKAV, İSKİD, İZODER, MTMD ve TTMD’nin “Çalışmalarımız ve Hedefler” konulu sunumları yapıldı.

DOSİDER’den Süleyman Bulak ve Ufuk Atan, ISKAV’dan Vural Eroğlu, İSKİD’den Nedim Zalma, İZODER’den Ertuğrul Şen, MTMD’den Ersin Gökbudak ve TTMD adına Gürkan Arı derneklerinin amaç ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra çalıştay katılımcıları 3 gruba ayrılarak “Kaynakların Yönetimi”, “ Eşgüdüm ve Etkin iletişim”, “Öncelikli Ortak Çalışma Konuları” başlıklarında 3 ayrı oturum gerçekleştirdi.

İkinci gün akşamı düzenlenen Gala Yemeği’nde Doç. Dr. Erhan Eroğlu, Cumhuriyet İnsanını anlatan konuşmasında en iyi iş diye bir şeyin olmadığını, işinde en iyi insanın olduğunu belirterek Cumhuriyet insanını hem evinde hem de işinde en iyi olmak için çabalayan kişi olarak tanımladı.

TTMD çalıştayının son günü, 3 grubun ayrı ayrı yaptığı çalışmalarda elde edilen çıkarımlar, tüm çalıştay katılımcılarıyla paylaşıldı. Grup “Birlikten” adına Numan Şahin, Grup “Kuvvet” adına Cafer Ünlü ve Grup “Doğar” adına Prof. Dr. Ahmet Arısoy tarafından tüm çalıştay katılımcılarıyla paylaşıldı. Karşılıklı değerlendirme ve yorumların ardından çalıştay tamamlandı.


Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account