Keskin virajlarıyla sürücülerin korkulu rüyası olan Mersin-Antalya karayolundaki sorunlar, ''Akdeniz Sahil Yolu'' projesi ile sona erecek.

Yazar:Editor
03.11.2011

Her ikisi de komşu ve turizm kenti olmasına rağmen, karayolu bağlantısının sorunlu olması nedeniyle, Mersin yıllardır turizm konusunda Antalya'dan yeteri kadar yararlanamıyor.       

İki şehir arasındaki 489 kilometrelik yolun önemli bölümünde son derece dik rampalar ve birbirini peş peşe takip eden keskin virajların yer alması sürücüler için büyük sıkıntıya neden olduğundan tatil planları içinde Mersin-Antalya arasındaki sahil şeridi yeterli oranda yer almıyor.   

 Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılında başlatılan Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin ise Doğu Akdeniz'in turizmde yol nedeniyle yaşadığı bu sıkıntıyı bitirmesi bekleniyor. Proje kapsamında Mersin ve Antalya'yı birbirine yakınlaştırmaya yönelik çalışmalar hummalı şekilde sürdürülüyor.

7 ADET ÇİFT TÜP TÜNEL


Çalışmalarda toplam 227 kilometrelik yolun yaklaşık yüzde 80'lik kısmı tamamlanırken, 2014 yılında ise tamamının hizmete açılması bekleniyor. Dağlık kesimin etrafını dolaşan mevcut yolun önemli bir bölümü ''kör nokta''larla dolu iken yeni projede toplam 4 bin 655 metre uzunluğunda 7 adet ''çift tüp tünel'' yer alıyor. 

Yolun tamamlanmasıyla mesafe 20 kilometre daha kısalırken, sürücülerin karşılıklı geçişlerde zaman zaman durup, birbirlerine yol vermek zorunda kaldığı virajlı kesimlerin yerini geniş duble yollar alacak.      

Doğu Akdeniz'de 321 kilometrelik sahil şeridi ve 8 bin yatak kapasitesine sahip Mersin'den Antalya'ya bu proje sayesinde 9 saat yerine 5 saatlik bir yolculukla ulaşılabileceği düşünülüyor.     

 Yolun tamamlanmasıyla mevcut turizm potansiyelinin daha iyi değerlendirileceğini uman yöre halkı, çalışmaların kısa sürede bitmesini istiyor.

Yöredeki hemen herkesin takdirini toplayan çalışmalar sayesinde, Mersin'in tarihi ve kültürel zenginliklerinin daha fazla turist tarafından görülmesi, tarım ürünlerinin ise daha fazla kişinin ağzını tatlandırması bekleniyor.     

Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nin özellikle Mersin ile Antalya arasında ulaşımın zor ve yorucu olduğu, bağlı olduğu ile 3-4 saat uzaklıktaki Anamur ilçesine katkı sağlayacağı tahmin ediliyor.       

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, ilçenin uzun yıllardır turizmden yeterince pay alamadığını, bunun en büyük nedeninin ise yol sıkıntısı olduğunu vurguladı.
     

 
UZAK İLÇE ANAMUR YAKINLAŞACAK


Sahil yolu projesiyle ulaşımın kolaylaşacağını, yolculuk süresinin kısalacağını ifade eden Türe, şunları kaydetti:   ''Şu anda turizmden hiç bir şekilde faydalanamıyoruz. Antalya 240, Mersin 230 kilometre uzaklıkta.

Bu projeyle Anamur'a gelmek isteyenlerin korkulu rüyası olan virajlı yollardan kurtuluruz. Zaten projede sona doğru yaklaşırken ulaşımın düzelmesinin avantajlarını da görmeye başladık.

Yatırımcılar bölgeye yavaş yavaş geliyorlar. Burada arazi arayıp, yatırım bölgelerini inceliyorlar. Bunlar tamamen yolun bitimiyle alakalı işler. Sadece turizmi değil, tarımı da önemli ölçüde etkileyecek bu proje.

Bölgede yetişen tarım ürünleri daha kısa sürede pazara ulaşacak. Özellikle meyve üreticileri Antalya-Alanya'ya taze taze ürünlerini sunabilecek. Gazipaşa Havalimanı'nın devreye girmesiyle umutlarımız daha da arttı.

Gazipaşa'ya 40 dakikada ulaşım sağlanabilir. Bu turizmcilerin de ilgisini çekecektir.


TURİZMCİLER ÜMİTLİ   

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Başkanı Murat Demir, proje kapsamında çalışmaların sürdüğü yolun hemen her yerinin farklı tarihi ve turistik güzellikleri barındırdığını belirtti.

Demir, bölgenin hemen her yerinde göze çarpan ve halen yıllara meydan okuyan sit alanlarında turistlerin ilgi duyacağı çok sayıda tarihi yapı ve değerin bulunduğunu vurguladı.   

 Mersin'in tarihi ve kültür varlıkları açısından zengin potansiyelinin yanı sıra denizi ve yaylası ile de dikkati çektiğini anlatan Demir, ancak yol sorunu nedeniyle bugüne kadar turizmde istenilen noktaya gelemediğini söyledi.       

Demir, sahil yolunun tamamlanmasının Mersin turizmine artı değer kazandıracağını belirterek, şunları kaydetti:  ''Komşu il Antalya turizmin merkezi durumunda olmasına rağmen, turizmde yarışamıyoruz ve birbirimize katkı sağlayamıyoruz.

Bunun önündeki en büyük sorun ulaşımda yaşanan zorluktur. Ancak çileli yolun bitmesiyle rahat bir nefes alacağız ve avantajlarımızdan yararlanıp Antalya'ya katkı sağlayacağız.

Alanya'dan kültür turları, Konya-Karaman üzeri gerçekleşiyor. Bir kısmı, Mersin üzeri konaklama gerçekleştiriyor, ancak çoğu turizm şirketi bu yolu yaşattığı sıkıntılar nedeniyle tercih etmiyor. Bu proje bittiği zaman kültür turları buradan geçecek, böylece turizm açısından bölge daha hareketli günler yaşayacak.

Bu yolların hizmete girmesiyle özelde Anamur ve çevresi genelde ise Mersin turizminde önemli bir canlılık olacak, turizm için yatırım planlamaları yapılacak. Ayrıca, Tarsus-Kazanlı'daki turizm alanı ilan edilen bölgelerde otellerin kurulmasıyla birbirine bağlı olarak tüm Doğu Akdeniz hareketlenecek. Bu yol sadece Mersin'e değil, Adana-Hatay'a da katkılar sağlayacak.''     

Demir, Tarsus-Kazanlı Turizm kompleksinde 10 bin yatak kapasitesinin öngörüldüğünü, buradaki yatırımların gelecek yıl başlayarak, 6-10 ay gibi kısa sürede tamamlanabileceğini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account