Kaddafi'nin devrilmesinden sonra yeni Libya'yı Türkler inşa edecek. Türk işadamları 3 şehirde okul, cami, polis merkezi, karakol ve hapishane onarımını bedelsiz üstlenecek.

Editör
03.11.2011

 

 

Muammer Kaddafi yönetiminin devrilmesinin ardından Türkiye iki uçak dolusu işadamıyla Libya'ya çıkarma yaptı. Ticari ilişkilerde yeni bir sayfa açan Türkiye, ilk adımı bedelsiz olarak okul, cami, karakol, hapishane onarımlarını üstlenerek attı. Sabah'ın haberine göre Libya'da hizmet verecek Türk müşavirlik firmalarına iş başına 300 bin dolar destek sağlanacak.

200 İŞADAMI KATILDI 

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile aralarında TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, TOBB Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş, İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, Müteahhitler Birliği Başkan Vekili Edip Yenigün'ün de bulunduğu 200 işadamının Libya ziyaretinde gündem, ticari ilişkilerin geliştirilmesiydi. Çağlayan, Türk müteahhitlerinin 3 şehirde 20 iş kapsamında, okul, cami, polis merkezi, karakol, hapishane onarımlarını bedelsiz gerçekleştireceğini açıkladı. Libya'da duran eğitimin devamı için 24 derslik üç yeni okul yapma sözü veren Çağlayan, onarım işlerinin daha önce Libya'da iş yapan firmalarca üstlenileceğini kaydetti. Çağlayan, bu şirketlerin gümrüklerden makine ve ekipmanları için özel geçiş hakkı verilmesini istedi.

MÜŞAVİRLERE 300 BİN DOLAR 

Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdulcelil'in Libya'daki yaralıların ambulans uçakla Türkiye'ye götürülmesini istediğini belirten Çağlayan, konuyu Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a ileteceğini söyledi. Abdulcelil'den onarımı yapılacak binalara "Türkler tarafından yapıldığı tabelası asılması" ricasında bulunan Çağlayan, müşavirlik firmalarına da müjde vererek, "Türk firmalarına Libya'da alacağı işlerde 300 bin dolara kadar biz destek olacağız" dedi.

Kaynak : Sabah

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account