10 bölgede kent yenileme projesiyle ilgili olarak onay beklediklerini söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Onaylanmasının ardından belli bölgelerde hemen çalışmalara başlayacağız'' dedi.

Editör
02.11.2011

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, depremin ardından Van'daki arama kurtarma çalışmalarına katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesindeki AKS 110 ekibini ziyaretinde, kent yenileme projeleriyle ilgili soruları yanıtladı.

İzmir'in belirli bölgelerinin ülke ekonomisine, belediye ve devletin gücüne de bağlı olarak, çarpık yapılardan ve gecekondulardan arındırılarak en geç 15-20 yıllık süreçte yenilenmesi gerektiğini söyleyen Kocaoğlu, bu amaçla 2005'ten bu yana proje yaptıklarını, 1/25 binlik planlarda da bunun ortaya konulduğunu, acil olan yerlerde çalışmaya başladıklarını ifade etti.

Kocaoğlu, şöyle devam etti:''Örneğin Kadifekale'de yaptığımız çalışma tüm Türkiye'ye örnek olacak bir kent dönüşümü projesidir. Burada kamulaştırmak suretiyle boşalttığımız kara parçası üzerine konut yapmadık.

Heyelan bölgesindeki konutları başka bir bölgeye taşıdık. Şimdi orayı da park olarak düzenliyoruz. Şu anda Bakanlar Kurulu'na önerdiğimiz 10 bölge var.

Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasının ardından belli bölgelerde hemen çalışmalara başlayacağız. Bunun bir kısmı müteahhitler, bir kısmı belediye tarafından yapılacak. Masrafını karşılamayacak düzeyde olan bölgeler belediye tarafından sübvanse edilerek yapılacak.''

Kocaoğlu, diğer bölgelerdeki çalışmaları inşaat sektörünün gerçekleştireceğini, her türlü hazırlığı yaptıklarını belirterek, ''Bunu konut arz talebi belirleyecek.

Bize düşen görev tehlikeli bölgeleri kendi gücümüzle dönüştürmek. Geri kalan bölgelerde ise İzmir Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde hem müteahhitle hem ev sahibiyle muhatap olarak çalışmayı sürdürmenin sağlıklı olacağına, bu şekilde herhangi bir sorun yaşanmayacağına inanıyoruz.

En büyük deneyimi 2 bin 508 konutun kentsel dönüşüm çerçevesinde yıkıldığı Kadifekale'de yaşadık. Hiç bir şikayet gelmeden projeyi gerçekleştirdik'' dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yaptığı çalışmalar ile Büyükşehir Belediyesinin çalışmaları arasında uyumsuzluğun söz konusu olamayacağını söyleyen Kocaoğlu, ''Yerel yönetim olarak biz bir taraftan, merkezi yönetim de bir taraftan başlarsa inanıyorum ki kenti hep birlikte ayağa kaldırırız'' diye konuştu.

AKS 110 Şube Müdürü Cengiz Öngör, Kocaoğlu'na Van'daki çalışmalarla ilgili bilgi vererek, ''Vanlılar İzmir Büyükşehir Belediyesini çok sevdi. Artık onlarla gönül bağımız var'' dedi.
 

KAYNAK:Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account