Yaklaşık 15 milyon abonenin tükettiği elektriğin özel sektöre geçmesini sağlayacak yedi elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirme sürecinde henüz hiçbir bölge devredilmedi.

Editör
02.11.2011

Ancak bugüne kadar şirketlerin yaktığı teminatlar sonucu, devletin kasasına giren tutar 160 milyon doları buldu. Bu rakam, İdare’nin 2010 yılında 175 milyon dolara satışını tamamladığı TCDD Bandırma Limanı’nın bedeline yakın düşüyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB), geçtiğimiz yıl açtığı yedi elektrik dağıtım bölgesi ihalelerinde verilen en yüksek tekliflerin toplamı 10.8 milyar dolar olmuştu. Ancak, Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Kazancı’nın ortaklığının bozulmasıyla başlayan ihalelerden çekilme dalgası önceki gün de devam etti.

Bugüne kadar sadece iki şirket, sözleşme imzalamak için ek süre talep etti. 
İki bölgede yeşil ışık
Ek teminatlarını yatırarak, ÖİB’den ek süre isteyen firmalar Trakya bölgesi için IC İçtaş ve Dicle bölgesi için Karavil-Ceylan ortaklığı oldu. İki şirketin de devir sözleşmesi için 31 Aralık tarihine kadar süreleri bulunuyor.

Trakya Elektrik Dağıtım’da IC İçtaş, 11 milyon dolar ek teminat yatırarak, 31 Aralık’a kadar ek süre aldı. Şirketin ihaledeki teklifi 575 milyon dolar. Karavil-Ceylan ortaklığının Dicle için teklifi ise 228 milyon dolar.
Diğer bölgelerde ise süreç, gerekirse son teklif sahiplerine kadar işleyecek.

Tüm teklif sahiplerinin çekilmeleri durumunda, ihale iptal edilecek. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkilileri, süreci “mümkün olan en kısa” sürede tamamlamak istediklerini belirterek, ihalelerde üçüncü teklif sahipleriyle dün itibariyle görüşmelere başlandığını bildirdi.

Boğaziçi’nde sıra Park’ta

BOÐAZİÇİ Elektrik Dağıtım için ikinci en yüksek teklifi veren Aksa’nın çekilmesiyle, üçüncü sırada yer alan Park Holding’le görüşülecek. 2 milyar 496 milyon dolarlık teklifin sahibi Park Holding, ek süre talep ederse ihale bedelinin yüzde ikisini ek teminat olarak yatıracak.

İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım’da ise ikinci teklif sahibi Yıldızlar Holding, ek süre istemeden süreçten çekilmişti. ÖİB, 1 milyar 515 milyon dolarlık üçüncü teklifin sahibi Enerjisa ile görüşüyor. Enerjisa’nın bu bölgeyi almasına kesin ögözüyle bakılıyor.
 

KAYNAK:Sabah Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account