AVRUPA’NIN EN BÜYÜK İKİNCİ SAATİNE TÜRK İMZASI

Editör
01.11.2011

Dünyanın beşinci, Avrupa’nın ise ikinci en büyük cephe saati, geçtiğimiz günlerde Konyalı Saat grup şirketlerinden Erben Kontrol Sistemleri tarafından Çeçenistan’ın ( İçkerya Çeçen Cumhuriyeti)  başkenti Grozni ‘ de yerleştirildi.

Grozni City Projesinin en yüksek binalarından, 42 katlı binanın hem Kuzey hem de Güney cephesine olmak üzere karşılıklı yerleştirilen dev saatler, ülkede de büyük merak uyandırdı.

14 günlük süreçte firma CEO’su İhsan Nalçacı’nın önderliğinde 17 kişilik ekiple yerleştirilen dev saatlerin her biri 21,5 ton ağırlığında ve 13.5 metre çapında.

Uzman mühendisler tarafından uzun bir projelendirme aşamasının ardından materyal ve statik olarak dizayn edilen dev saat, Türkiye’den 5 büyük konteynırla sevk edildi. Hertürlü hava şartlarına uyumlu, yıllarca güvenli şekilde çalışacak dinamizme sahip olan dev saatlerin tamamı Türkiye’de üretildi.

Özel Tasarım, Özel İşçilik

Sağlamlık ve güvenlik unsurları için özel olarak projelendirilen bu özel saat, saatte 140m/sn olan rüzgâr yüküne dayanabilecek güçte. 2 cephede karşılıklı konumlandırılan saatlerde, her bir saat için yaklaşık 15 ton ağırlığında çelik ana taşıyıcı konstrüksiyonu ve bu konstrüksiyon üzerinde rüzgar basıncını absorbe edecek özel bir sistem bulunuyor.

Ayrıca ağırlığı azaltmak için alüminyum malzemenin tercih edildiği kadran da özel olarak dizayn edildi.

Dev saatte kadran zemini, özel statik hesaplarla binanın taşıyacağı yükü aşmamak için alüminyum güneş panelleri şeklinde yapıldı. Tüm bu malzemeleri taşıyan özel galvaniz kaplamalı konstrüksiyon ile birlikte saatin kadran ağırlığı yaklaşık 4,5 ton.

En Son LED Teknolojisi İle Aydınlatılıyor

Saatin ön yüzünde, saat başı olarak tanımlanan indeksler, akrep ve yelkovan; gündüz siyah, gece ise yüzlerce metre mesafeden bile okunabilecek özellikte içten LED aydınlatma ile beyaz olarak görünüyor.

Akrep ve yelkovanlarda kullanılan alüminyum malzeme, bu parçaların hem uzun ömürlü hem de hafif olmasını sağlıyor. İndekslerin boyu ise yaklaşık 150 cm. Yelkovanın boyutu kuyruk dahil 730 cm ve 400 kg ağırlığındayken; akrebin boyutu ise kuyruk dahil 555 cm ve 300 kg ağırlığında.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account