Tüketicilerin konut satın alma eğilimi ve tercihlerini gösteren ING Mortgage Barometre’nin Eylül 2011 sonuçları açıklandı.

Editör
01.11.2011

ING Bank’ın İstanbul Bilgi Üniversitesi ve IPSOS işbirliğinde gerçekleştirdiği ING Mortgage Barometre’nin Eylül 2011 dönemi sonuçları açıklandı.

Eylül ayı boyunca 14 ilde 806 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen görüşmelerde, tüketicilerin konut satın alma eğilimleri ve tercihleri, bu tercihleri etkileyen dinamikler ve ekonomi ile ilgili beklentileri ölçülerek, konut piyasasının nabzı tutuldu.

ING Mortgage Barometre Eylül 2011 dönemi sonuçları konut satın alma eğiliminde olumlu bir havaya işaret ediyor. Temmuz ayına kıyasla 4 puanlık, Ağustos ayına göre ise 8 puanlık artış ile 82’yi gösteren ING Mortgage Barometre Eylül sonuçları, halkın Türkiye’nin mevcut ekonomik durumuna geçtiğimiz 2 aya kıyasla daha olumlu baktığını gösteriyor.

Barometre’nin Eylül ayı sonuçlarına göre piyasa koşulları değerlendirildiğinde mevcut durumu konut alımı için uygun bulanların oranı geçen aya oranla 4 puan artarak yüzde 38 olarak gerçekleşti.

Diğer taraftan konut satın alma kararını gelecek bir zamana erteleyenlerin oranında anlamlı bir düşüş görüldü. Ağustos ayında gelecekte konut satın almayı düşünenlerin oranı yüzde 47 iken Eylül ayında bu oran yüzde 33’e geriledi.

Konut kredisine ayrılan aylık tutar 1.082 TL

ING Mortgage Barometre’nin Eylül 2011 dönemi sonuçlarında öne çıkan bir diğer başlıksa konut satın alırken kullanılacak kaynaklarla ilgili. Buna göre, konut satın alınırken kullanılacak kaynaklar listesinin başında Eylül ayında da banka kredisi yer alıyor.

Banka kredisi kullanacağını belirtenlerin yüzde 52’si evin değerinin yüzde 50-70 arasını kredi ile karşılamayı düşünüyor. Çalışmaya katılan tüketiciler, Eylül ayında krediye aylık ödenebilecek ortalama taksit tutarının 1.082 TL olduğunu belirttiler.

Ortalama olarak 72 aylık vade ile ev tercih edilirken, alınması düşünülen ev fiyatı ortalama 113 bin TL olarak öne çıktı.  Bu rakam Ağustos ayında 111,6 bin TL idi.

Tüketiciler konut tercihlerini sıfır daireden yana kullanırken, hedef kitlenin yüzde 69’u bizzat kendisine veya eşine ait bir konutta yaşamakta olduklarını ve mevcut konutlarını ortalama 12 yıl önce satın aldıklarını belirtiyor.

“Barometre’deki iyileşme geçici”


ING Mortgage Barometre’de Ağustos’taki düşüşün ardından Eylül ayında yaşanan yükselişte esas belirleyicinin yine tüketicilerin vade tercihlerindeki değişimin rol oynadığını belirten ING Bank Ekonomik Araştırmalar Bölüm Müdürü Muhammet Mercan, durumu “Ağustos’a göre normalleşme oldu” diye yorumladı.

“Reel Kesim Güven Endeksi’nde ve CNBC-e Güven Endeksi’nde Eylül’de gözlenen iyileşmelerin de ortaya koyduğu gibi piyasalardaki atmosferde Eylül’ün ilk yarısında gözlenen kısmi iyileşme tüketicilerin kısa vadede konut alma iştahlarında göreli bir iyileşme yarattı.

Öte yandan, mevcut piyasa koşullarının konut alımı için uygunluğunu değerlendiren S11 endeksi de Ağustos’taki küçük düşüşün ardından Eylül’de yükselerek ING Mortgage Barometre’deki artışa destek verdi.

Ancak, genel ekonomik aktivitede yavaşlama işaretlerinin Merkez Bankası tarafından da ekonomide yumuşak inişin gerçekleştiğine dair açıklamalarla da onaylanması, ING Mortgage Barometre’de Eylül’deki artışın geçici olduğunu düşündürmektedir” diyen Mercan yavaşlayan yurt içi talebin de etkisiyle önümüzdeki dönemde ING Mortgage Barometre’deki aşağı seyrin devam edebileceğine dikkat çekti.

“Türkiye’nin kredi notundaki artış, konut alım iştahını artırdı”

Sonuçları değerlendiren Bilgi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Orhan Erdem, Eylül ayında yaşanan artışı Türkiye’nin kredi notunun “yatırım yapılabilir ülke” olarak yükseltilmesine ve bunun gayrimenkul yatırımcıları tarafından olumlu karşılanmasına bağladı.

Yapılan ankette hem ev satın almak için uygun zaman olduğunu düşünenlerin hem de 1 yıl içerisinde ev satın almayı düşünenlerin oranında önemli bir artış olduğuna dikkat çeken Erdem “Alınan tedbirlerle son üç aydır yavaşlayan konut kredi büyümesi Eylül ayı sonu itibariyle yıllık yüzde 20,1 büyüyerek 72,8 milyar TL’ye ulaşmış durumda.

Bu da bankaların kredi büyümesiyle ilgili olarak yılsonu için belirlenen yüzde 25 hedefinin tutma ihtimalinin yüksek olduğunu gösteriyor. Yani konut kredileriyle ilgili ek bir tedbir alınacak gibi görünmüyor ve halkın konut kredilerine talebi devam ediyor “ dedi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account