Ülkesinde artık savaşın sona erdiğini ve pek çok İngiliz ve Fransız müteahhidin Libya'da iş arayışına başladığını söyleyen Libyalı müteahhit Mohsin Eltagurei: "Ülkenin kalkınması için Türk meslektaşlarımızdan yardım istiyoruz'' dedi.

Editör
01.11.2011

Libyalı müteahhit Mohsin Eltagurei, iç savaşın sona erdiği ülkesinde çok sayıda İngiliz ve Fransız müteahhidin iş arayışına başladığını belirterek, ''Ülkenin kalkınması için Türk müteahhitlerden yardım istiyoruz'' dedi.

Eşi Türk olan ve iç savaşın ardından Türkiye'ye gelerek Antalya'nın Alanya ilçesine eşinin akrabalarının yanında kalmaya başlayan Eltagurei, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Libya'da yıllardır müteahhitlik yaptığını ve ileriki günlerde ülkesine döneceğini söyledi.

Eltagurei, Libya'da yeni bir dönemin başladığını vurgulayarak, Türk müteahhitlerin zaman kaybetmeden Libya'ya giderek iş talebinde bulunmasını önerdi. Eltagurei, ''Türk inşaat şirketlerinin Libya'da çok emeği var. Keşke şimdi Libya'ya dönseniz. Hem de acele olarak. Çünkü başka ülkelerin şirketleri gelmeye başladı. Temennim Libya'ya hemen gelmeniz ve eski işleri bitirip, yenilere başlamanız'' dedi.

Libyalılar'ın Türkler'i sevdiğini ve böyle bir günde Türk işadamlarının desteğini görmek istediğini anlatan Eltagurei, Libya'da yapılacak çok iş olduğuna değindi. Türk şirketlerin uzun yıllardır Libya'da çalıştığına dikkati çeken Eltagruei, ''İngiliz, Fransız şirketleri geliyor. Şu ana kadar 130 şirketin temsilcisi Trablus'a gelmiş. Türk şirketleri daha önce burada çalıştıkları için Libya'daki işleri daha iyi anlıyorlar. Libya halkı da ülkede Türk şirketlerini görmek istiyor'' diye konuştu.

Eltagurei, iç savaş öncesi yapılan sözleşmelerin hukuken geçerliliğinin sürdüğünü, Türk müteahhitlerin yarım kalan işlerini tamamlama hakkına sahip olduğunu ifade etti. Özellikle Misrata, Bingazi ve Trablus'ta altyapı işleri olduğuna dikkati çeken Eltagurei, ''Ülkenin kalkınması için Türk müteahhitlerden yardım istiyoruz'' dedi. 
 

Kaynak : AA

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account