Dünyanın lider kimya şirketi BASF’nin yenilenen Dilovası Fabrikası Yönetim Merkezi binası “Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) Gold” sertifikası aldı.

Editör
31.10.2011

Şirketin, çevre dostu ve enerji verimli ürünlerini de kullanarak yenilediği bina, ABD Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından uluslararası olarak çevre ve insan sağlığını ön planda tutan LEED standartları doğrultusunda enerji verimliliği, ekolojik ürün kullanımı ve doğal yaşamın korunması açısından geliştirilerek restore edildi. Bina, Türkiye’deki LEED Gold Sertifikalı ilk renovasyon projesi olma özelliği taşıyor.

BASF’nin Gebze’de yeni inşa edilen Yapı Kimyasalları Lojistik ve Teknik Geliştirme Merkezi binası da LEED Platinum alarak, en yüksek LEED derecesiyle sertifikalanan Türkiye’deki ilk endüstriyel bina oldu. 

LEED sertifikasyonu, BASF’nin yenilediği ve inşa ettiği binaların; tüm dünyada yaygınlaştırılması amaçlanan enerji ve su verimliliği, karbon salınımı, çevre ve insan sağlığını ön planda tutan standartlara uygun tasarlandığını ve inşa edildiğini ortaya koyuyor.

Nitekim BASF, binaların güneş ışığından en üst düzeyde yararlanmasını sağlayarak ve ısı yalıtımlarını arttırarak enerji tüketimlerini düşürdü.

Yenileme ve inşa işlemleri için çevre dostu, insan sağlığını ön planda tutan, ekolojik ürünler tercih edildi. Bina içlerindeki teçhizat, enerji verimli ve BASF’nin uçucu organik bileşeni (VOC) düşük ürünlerinden seçildi. BASF, Dilovası Fabrikası Yönetim Merkezi binasında ayrıca yağmur suyunun yeniden kullanım için toplandığı yeni bir sistem de kurdu.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account