Türkiye Van’da yaşanan deprem felaketi sonrasında tek yürek oldu.

Editör
31.10.2011

Yaşadığımız deprem felaketinden sonra tüm Türkiye olarak dünyaya örnek olacak bir dayanışma sergiledik. Medya kuruluşlarının öncülüğünde gerçekleştirilen, 26 Ekim Çarşamba gecesi aynı anda 13 televizyon kanalının ortak yayın yaptığı “Van için Tek Yürek” kampanyasına başta Başbakan ve bakanların yanı sıra sanatçılar, iş adamları, sivil toplum örgütleri, eğitim kurumları ve tüm Türkiye’den büyük destek geldi.

Büyük felaketi yaşayan Van’dan her gün alınan bilgilere ve gerçekleşen özel kampanya programında da belirtildiği üzere felaketi yaşayan Vanlı vatandaşlarımızın en büyük ve en önemli ihtiyacının barınma ihtiyacı olduğu sürekli vurgulanmaktadır.

Van için Tek Yürek programında canlı yayına bağlanan Yeşil İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, hava şartlarının da her geçen gün daha kötü olduğu Van’da, insanların acilen yaşam alanlarına ihtiyaç olduğuna dikkati çekerek Van’a 100 adet kalıcı konut, 1 adet sağlık ocağı binası, 1 adet aşevi binası ve 10 adet tuvalet-duş binası bağışlamış ve Yeşil İnşaat tarafından yapılacak bu konutların 30 gün içersinde tamamlanmasının planlandığını belirtmiştir.

100 kalıcı konut hakkında bilgi:

Yapılacak bu konutların Dünya Patentleri Yeşil’e ait olan özel bir teknoloji ile üretilmektedir. Bu konutlar Amerika’da inşaat yapı testleri ve Türkiye’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan testler sonucunda depreme dayanıklılığı kanıtlanmış üst seviyede bir teknolojiye sahiptir.

Ayrıca 200 km hızında kasırgaya dayanıklı olup ısı izolasyonu mükemmeldir. Konutların yapımında kullanılan malzemeler hiç bir kanserojen madde içermemektedir. Konutlar 62 metrekarelik kalıcı konut olup 100 yıl ömürleri vardır.

Dolayısıyla alışılagelmiş basit prefabrik konutlar değillerdir.Konutların yapı sisteminin çok önemli bir özelliği daha bulunmaktadır. Konutlar Lego sistemi gibi birbirine geçen parçaların kullanımı ile çok hızlı bir şekilde kurulabilmektedir. Parçaları bir araya getirerek insanlar kendileri dahi bu evleri kurabilme imkânına sahiptir. 

Van’a bağışladığı ve 30 gün gibi kısa bir sürede kurmayı planladığı bu kalıcı konutlarla ilgili olarak Engin Yeşil, “Biz geçtiğimiz aylarda Simav’da yaşanan deprem sonrasında bu evlerin tek odalı olanlarından 200 adedini Simav’da yaşayan depremzedeler için kurduk ve Sayın Başbakanımız bizzat kendisi evlerimizi ziyaret ederek ihtiyacı olanlara teslim etti. Şimdi aynı konutları Van’da ihtiyacı olan depremzedelere ulaştıracağız” diye belirtti.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account