Hükümet, depreme karşı konutları güçlendirme ve riskli bölgeleri başka yerlere taşımayı öngören yasal değişiklikler için harekete geçiyor. 

Editör
31.10.2011

Van'da meydana gelen 7,2 şiddetindeki depremin ardından gözler, deprem riski taşıyan bölgelerdeki binaların taşınması veya güçlendirilmesiyle ilgili çalışmalara çevrildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Artık şehirlerde kaçak yapı, gecekonduya izin vermeyeceğiz. Yetkiyi bakanlığımıza alacağız. Bunları yıkmayanlara sormadan, kamulaştırmasını yapıp yıkacacağız. Bedeli ne olursa olsun, oy verirmiş vermezmiş bunları dinlemeyeceğiz. Çünkü bu tabloları yaşamaktansa iktidarı kaybetmek daha hayırlıdır'' sözleriyle açıkladığı kentsel dönüşüm planın ayrıntıları netleşiyor.
        


ACELE KAMULAŞTIRMA YETKİSİ GELİYOR     

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkililerinden alınan bilgiye göre, yürürlükteki kanunlar riskli bölgelerde ikamet eden vatandaşları kentsel dönüşüme zorlayıcı düzenlemeler içermiyor, bu sebeple ilgili kanunlarda revizyon gerekiyor.   

     Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda yürütülen yasal altyapı çalışmaları çerçevesinde ilk olarak Meclis gündeminde bekleyen Kentsel Dönüşüm Kanun Tasarısı, bakanlık bürokratlarınca yeniden ele alınıyor.       

Mekansal Planlama Genel Müdürlüğünün yürüttüğü çalışma çerçevesinde, deprem riski taşıyan yerlerde ''acele kamulaştırma'' uygulamasına olanak sağlayan hükümler yer alacak.

Kentsel dönüşüm alanlarının belirlenmesi için büyükşehir belediyelerine ve ilçe belediyelerine yetki veren düzenleme, kamu kurumları konusunda ise yetkiyi Bakanlar Kurulu'na bırakıyor.

Düzenlemenin önümüzdeki günlerde ilgili kurumların görüşüne sunulduktan sonra Başbakanlık'a sevk edilmesi ve Bakanlar Kurulu'nun onayına sunulması planlanıyor.
         


KAT MALİKLERİNİN TAMAMININ İZİN VERMESİ GEREKMEYECEK     

 
Yürürlükteki Kat Mülkiyeti ve İmar Affı kanunlarında da değişiklikler yapılacak. Yasadaki, ''kat maliklerinin tamamının izni'' hükmü kaldırılarak, ''çoğunluğun kararı'' yeterli sayılacak.       

Yasal düzenlemelerle, idarenin yetkileri artırılacak. Kentsel dönüşüm, ''acele kamulaştırma'' yetkisiyle hızlandırılacak.


SEL VE HEYELAN RİSKİ TAŞIYAN BÖLGELER DE KAPSAM İÇİNDE  

     
Kentsel dönüşüm uygulamaları sadece fay hatları üzerindeki yapılarla sınırlı kalmayacak; sel ve heyelan riski altındaki yerleşim alanlarını da kapsayacak.  

 Bu çerçevede özellikle Doğu Karadeniz'de yaşanan toprak kayması ve sel felaketlerine karşı da kentsel dönüşüm planları devreye sokulacak.
      

   
BİNA ENVANTERİ ÇIKARILIYOR


Öte yandan Bakanlık, bina envanteri çıkarmak için çalışmalarını hızlandırıyor.İstanbul'da başlatılan ve ilk etapta okul gibi kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığını ve güçlendirilmesini içeren çalışmalar, hızla fay hatları üzerindeki bölgelere doğru yayılacak.

5 yıl içinde Türkiye'deki tüm binaların sayısını, tipolojisini ve doğal afet risk analizini içeren geniş kapsamlı envanter tamamlanmış olacak.
 

KAYNAK:Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account