Van'da gerçekleşen 7,2'lik depremin ardından, konut geliştiricileri Van'a yardım için kolları sıvadı.

Editör
28.10.2011

“Herkes elinden geleni yapsın”

Van'da gerçekleşen 7,2'lik depremin ardından, konut geliştiricileri Van'a yardım için kolları sıvadı. Van'da 500 konut yapıp bağışlayacağını açıklayan Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, herkesi elinden geleni yapmaya davet etti. 

Türkiye'yi ayağa kaldıran Van'da meydana gelen yıkıcı depremin ardından, konut üreticileri kalıcı çözümler üretmeye Van'a gidiyor. FiYapı 500 konut inşa ederek, depremzedeleri 6 ay içerisinde evlerine yerleştirmeyi hedefliyor. Fiyapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Şehircilik ve Çevre Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yönlendireceği şekilde, o bölgede 500 konut inşa edeceğimiz doğrudur. Projenin maliyeti 20 milyon TL olacak. Proje değeri ise 35 milyon TL'yi bulacak.”dedi. Van'daki hava şartlarının kendilerini zor sokmasından çekindiklerini belirten İnan, “Bizi sıkıntıya sokan faktör, hava durumu. Hava durumunun kötü gitmesi inşaat süresini etkilemesi gibi bir olumsuzluk var. Hedefimiz 6 ay içerisinde konutlarımıza depremzedelerimizi yerleştirmek”diye kaydetti. Konut üreticilerinin elinden geleni yapması gerektiğini vurgulayan İnan, “Biz tek başımıza bu yükün altına girdik. Burada bizim amacımız, herkesin bir firma yapıyorsa, biz de yaparız”demeleri diye ekledi. 


Van'ın yeni öğrenci yurdu Türkiye İş Bankası Grubu'ndan

Yaşanan deprem felaketi sonrası bölgeye desteğini sürdüren Türkiye İş Bankası Grubu, bölgeye 300 kişilik öğrenci yurdu yaptırmaya hazırlanıyor. Depremde hasar gören öğrenci yurtlarındaki barınma sorununun çözümüne katlı sağlamak amacıyla yaptırılacak yurt, Van'ın 100. Yıl Üniversite kampüsünde inşa edilecek. İş Bankası Grubu, depremde 30 üniversite öğrencisinin de hayatını kaybettiği ve felaketi hafif hasarla atlatan yurtlarda kalabilmek için hâlihazırda başvuruda bulunmuş 2 bini aşkın öğrencinin sırada beklediği bilgisinden yola çıkarak Rektörlükle temas ederek yurt inşası için çalışmaların başlatıldığını açıkladı. 


KONUTDER: “500 ailenin 1 yıl boyunca konaklamasını sağlayacak”

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, depremzedelere yardım konusunda duyarsız kalmadıklarını, depremde evi yıkılan vatandaşlarımızdan 500'üne ev bulacaklarını ve yerleştireceklerini söyledi. “KONUTDER 16 üyeli bir dernek. Biz bir yıl boyunca 500 aileyi yeni evlerine yerleştirip, yaşamlarını sürdürebilecekleri yardımları yapacağız.”diyen Çelik, “Bireysel hareket etmek istemiyoruz. Bu projemize dahil olmak isteyen başka kuruluşlar da var. Onlarla birlikte daha kalıcı çözümler üreteceğimize inanıyorum.”diye konuştu.


“Gecekondular şehre bakmaya devam ediyor”
DAP YAPI Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, çarpık yapılaşmanın depremde zayiatı artırdığını söyledi. “Bugün şehrin dört bir yanında yeni ve güzel projeler üretiliyor olmakla birlikte, gecekondular da kimi iki katlı, kimi de müstakil ev adı altında varlığını sürdürüyor. Hatta bazen “gecekondu” tanımını hak eden çok katlı binalara dahi rastlıyoruz. 80'li yıllara kadar inşa edilmiş sağlıksız binaların yenilenmesi için kentsel dönüşümün hızlandırılması gereklidir. İstanbul, kentsel dönüşüm projeleri ile ‘ıslah’ edilmeye çalışılsa da gecekondular en lüks semtlerde bile plaza ve rezidansların arasında şehre bakmaya devam ediyor.” diye konuştu. 

“Geçici Yardımlarla sorunun kökünü kurutamayacağız”
Deprem felaketlerini oluşturan sorunların kökünü geçici yardımlarla kurutamayacağımızı söyeleyen Nazmi Durbakayım, kat mülkiyet kanununda değişiklik yapılmasının mümkün olduğunu, depreme dayanıklı olmayan binaların yenilenmesi gerektiğini vurguladı. “Ada ve parsel bazında emsal bedelleri artırılarak, insanların tamahkar olmaması ve tek kişinin bile itiraz etmesi durumunda binaların yıkılamaması büyük bir sorun. Biz İNDER olarak, bu gibi durumlarda ada bazında yüzde 65-70 oranında oy çokluğunun mütabakat sağlaması gerektiğine inanıyoruz. İnsanlar şapkalarını önlerine alsınlar, otrup bir daha düşünsünler. Fikirtepe örneğinde olduğu gibi, riskli binalar insanların ikna olmamasından dolayı yıkılamıyor.”diye konuştu. 


Kaynak: Habertürk Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account