Hüseyin Bilmaç:Olası doğal afetlere karşı hazırlıklı olmak için gerekli önlemlerin alınması yönünde adımlar atılarak, yapıların güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Editör
28.10.2011

İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç; Türkiye’de kaliteli, dünya çapında rekabetçi bir inşaat malzemesi sanayisi, yine dünya sıralamasında olan bir müteahhitlik ve gelişen bir müşavirlik becerisi olmasına karşın depremlerde yapılar nedeniyle can kaybı yaşanmasından büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

23 Ekim Pazar günü Van’da meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar dileyen Bilmaç; bölgedeki ağır hasarlı yapıların yıkılmasından sonra orta ve az hasarlı binaların incelenerek güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı. 

Güçlendirmenin, konunun uzmanlarınca afet yönetmeliğinde yer alan esaslara göre yapılmasının önemine dikkat çekerek, hiçbir şeyin insan hayatından daha kıymetli olmadığının altını çizen İMSAD Başkanı Hüseyin Bilmaç; “Türk İnşaat sanayisi olarak güçlendirme ve depreme dayanıklı binalar üretmekte hiçbir eksiğimiz yok, fazlamız var” dedi.

Deprem ve yapı güvenliği konusunu ülke gündemine taşımayı hedefleyen İMSAD Yapı Güvenliği ve Deprem Komitesi’nin Başkanı M. Galip Sayıl ise yaşanan depremler ve can kayıpları nedeniyle bu konuda yürüttükleri çalışmaların önemini her geçen gün arttırdığını belirtti. Sayıl; mevcut yapılarda bir plan dahilinde, yeni yapılarda ise doğru malzeme seçimi, nitelikli projelendirme, kaliteli imalat ve yerinde denetimle birlikte standartların eksiksiz ve tam uygulanmasının önemine değindi.

Bu konuda İMSAD Yapı Güvenliği ve Deprem Komitesi olarak bir dizi çalışma yürüttüklerini kaydeden Başkan M. Galip Sayıl, bu çalışmalarda başta AFAD-T.C Başbakanlık Afet ve Acil Yönetim Başkanlığı Deprem Daire Başkanlığı olmak üzere, Türk Deprem Vakfı, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği ile işbirliği içinde olduklarını açıkladı.  Sayıl; İMSAD olarak, işbirliklerini geniş bir platforma taşımayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account