Santrallerin inşasına Mayıs 2013’de başlanacak ve Ocak 2016’da tamamlanacak.

Editör
27.10.2011

 

Türkiye’nin en büyük inşaat ve enerji şirketlerinden ATAÇ  Gürcistan’da hidroelektrik santrali kurmak üzere Gürcistan Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile bir protokol imzaladı. 26 Ekim 2011 tarihinde imzalanan protokole göre Gürcistan’ın Guria bölgesinde yapımı, sahipliği ve işletmesi üstlenilen hidroelektrik santrallerinin toplam kurulu gücü 40,6 MW olacak, Kapasitesi 65 MW’a kadar genişletilebilen santrallerin inşasına Mayıs 2013’de başlanacak ve Ocak 2016’da tamamlanacak. 

Anlaşmayla ilgili bir açıklama yapan ATAÇ Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ataman, ATAÇ’ın Libya ve Cezayir’de yürüttüğü müteahhitlik işlerinden sonra Gürcistan’da başlayacakları enerji projeleriyle yurtdışı açılımını devam ettimekten mutluluk duyduklarını belirtti. ATAÇ’ın Türkiye’de hidroelektrik santrallerinin hem inşaatını hem de işletmesini yapabilecek az sayıdaki şirketlerden biri olduğunu söyleyen Ataman, halihazırda Türkiye’de kurulu 155 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santrallerinin de inşaatını ve işletmeciliğini üstlendiklerini ve her iki alandaki tecrübelerinin proje sürecini önemli ölçüde kısalttığını da sözlerine ekledi. 

ATAÇ HAKKINDA

1962 yılında kurulan ve ülke genelindeki pek çok önemli baraj, altyapı ve sulama projelerinde imzası olan ATAÇ, inşaat alanındaki yarım asırlık tecrübesini enerji, tekstil, turizm, tarım, eğitim ve bilişim teknolojileri sektörlerine yayarak genişletti. Uzun yıllardır Cezayir ve Li̇bya’da su temini, sulama ve hidroelektrik alanında  devlet müteahhitliği faaliyetlerini sürdüren ATAÇ, Türkiye’de toplam 155 MW gücünde 9 ayrı hidroelektrik üretim tesisine sahip. ATAÇ’ın iştirakleri arasında %50 Boydak Grubu ortaklığındaki Nisan Enerji, tamamı ATAÇ’a ait Teksu Enerji; gömleklik kumaş üretiminde dünyanın  en büyük ilk 10, Avrupa’nın ise en büyük ilk 5 fabrikasından biri olan ANTEKS, Avrupa’da son 4 yıldır en iyi resort otel seçilen Kemer Resort ve Best Western Khan Otel, bilişim sektörünün ilk servis sağlayıcısı Doruknet ve Antalya’nın ilk özel koleji Antalya Koleji bulunuyor.

Kaynak: İnşaat & Yatırım Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account