Japon EIPC, dış cephe ısı yalıtımı geliştirme konseyi üyeleri, akademisyenler, mimar ve inşaat mühendislerinden oluşan bir grup uzman Türkiye’deki ısı yalıtım uygulamalarını öğrenmek için sektörün lideri Blue’Safe Mavi Kale’yi tercih etti.

Editör
27.10.2011

Geçtiğimiz hafta Japonya’dan gelen bir grup uzman, Türkiye’deki ısı yalıtım çalışmalarını görmek üzere Blue’Safe Mavi Kale Styrofoam Grubu ısı yalıtım levhalarının üretildiği Gebze Dilovası’ndaki Dow fabrikasını ziyaret etti.

Ülkelerinde gelişmekte olan ısı yalıtım pazarı için dünyanın önde gelen firmalarını ziyaret eden ekip Türkiye’de sadece Blue’Safe Mavi Kale markasını tercih etti.

Japonya EIPC, dış cephe ısı yalıtımı geliştirme konseyi üyeleri, akademisyenler, mimar ve inşaat mühendisleri, Mavi Kale’nin yıllar süren kalitesini anlamak ve uygulama hakkında bilgi almak için tesisleri gezdi. Yapılan uygulamaların kendi geleneksel uygulamalarından farklı olduğunu belirten uzmanlar eğitimi ilgiyle izledi.

Yalıtımın özellikle yapılarda depreme karşı dayanıklılığı arttırdığı biliniyor. Bu özelliğiyle de dünyanın en büyük depremlerini yaşayan ülkesi Japonya için ısı yalıtımı ayrı bir önem taşıyor.  

Isı yalıtım sistemleri sağladığı tasarruf, sağlık, güvenlik ve konfor gibi nitelikler nedeniyle tüm dünyanın ihtiyacı olan bir sistem olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

JAPONYA’DA ISI YALITIMI

Japonya’da yapı stoğunu ülkemize göre farklık gösterdiği için dış cephe ısı yalıtım sistemleri yeni yeni uygulama alanı buluyor. Yaklaşık 1.000.000 m2 mantolama pazarına sahip olan ülkede  enerji yönetmeliğinin de kısa zaman önce revize edilmesi ısı yalıtım uygulamalarını  önemli kılıyor.

Japonya’nın ada ülkesi olması nedeniyle hava şartları da oldukça nemli ve soğuk bir seyir izliyor. Bu nedenle özellikle mimarinin hızla gelişmekte olduğu Japonya, ısı yalıtım için gelişebilecek bir pazar niteliği taşıyor.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account