VAILLANT, SEKTÖRÜN GELECEÐİYLE İLGİLİ ÖNGÖRÜLERİNİ PAYLAŞTI

Editör
27.10.2011

Vaillant, ısıtma soğutma pazarının geleceği ve Türkiye’nin pazardaki yeri konulu özel bir toplantı düzenledi. Toplantıda Ev, Enerji ve Çevre Teknolojileri Almanya Sanayicileri Derneği (BDH) Başkanı ve halen Avrupa Isıtma Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Jesse ile Vaillant Group Türkiye Country Manager’ı Christoph Grosser görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

Christoph Grosser yaptığı sunumda, ısıtma soğutma pazarında büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye’nin, 2015 yılında Avrupa’nın üçüncü büyük pazarı olacağını belirtti.

Toplam 1 milyar Euro seviyesinde bulunan iklimlendirme pazarının 2015 yılı itibariyle 2 milyar Euroya ulaşacağını söyleyen Grosser, ekonomik kriz ve Japonya’daki nükleer tehlike nedeniyle tedarikçilerin daha güvenli ülke arayışına gittiklerini, Türkiye’nin de bu ortamda potansiyeli ve alt yapısı sayesinde önemli bir fırsat yakalayabileceğini ifade etti.

Klaus Jesse de toplantıda global düzeydeki enerji tüketimi, yenilenebilir enerjilere yapılan yatırımlar ve Avrupa’da uygulanan çevre politikaları hakkında bilgiler verdi.

Jesse, Çin ve ABD’nin atmosfere zararlı gaz salımının yarısından sorumlu olduğunu, bu iki ülkenin gerekli önlemleri hızlı bir şekilde almaları halinde atmosferdeki zararlı gaz oranının yüzde 50’ye yakın bir oranda azalabileceğini sözlerine ekledi. 

Klaus Jesse, fosil enerji kaynaklarının çevreye ve doğaya verdikleri zararı göz önünde tutan dünya kamuoyunun, daha temiz enerji talebinin sürekli arttığını ve hükümetleri, bu konuya daha fazla eğilmeye zorladıklarını belirtti.

Jesse enerji kullanımında Avrupa’nın 2020 hedefinin; enerjiyi verimli kullanmada yüzde 20 artış, yenilenebilir enerji kullanımında yüzde 20 artış, zararlı gaz salımında yüzde 20 azalma olduğunu belirtti.

Ancak enerjiyi verimli kullanmadaki hedefin sadece % 10’unun gerçekleşebileceğini, diğerlerinin ise hedeflenen oranlarda oluşacağını ilave etti.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account