Şimdiden herken Van'ın yeniden inşa edileceğini konuşuyor. Peki Van'ı yeniden inşa ederken ne kadar maliyet gerekecek?

Editör
26.10.2011

Van'daki 7.2'lik depremle pek çok bina yıkıldı. Enkazlar arasında arama kurtarma çalışmaları sürerken merakla beklenen bir konu da evsiz kalan vatandaşların ne olacağı. Şimdiden herkes Van'ın yeniden inşa edileceğini konuşuyor. Peki Van'ı yeniden inşaa ederken ne kadar maliyet gerekecek? Hesaplamalara göre bu işlemin 3.9 milyar lira tutacağı belirtiliyor.

Ortalama 75’er metrekarelik konutların inşa edildiği düşünüldüğünde, 80 bin konut için 6 milyon metrekarelik yeni inşaatın yapılması gerekiyor. 

FİYAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan depremzedeler için 500 daire yapacaklarını açıkladı. Fikret İnan'ın 500 dairelik bağışının maliyeti ise 35 milyon lirayı buluyor.

İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, "İlk etapta 20 kalıcı konut planladık ancak ihtiyaca göre bu rakam şekillenecek. 4 ilde daha önce öğrenci yurdu yaptığımız için planlarımız hazır. 200 kişilik yurt yapabiliriz" dedi.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Ömer Faruk Çelik de, "KONUTDER üyesi her şirketin 50 aileyi İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlere getirerek, 1 yıllık sıcak bir yuva sağlasak diye düşünüyoruz. Bu İstanbul'da olabilir, başka büyük illerde de yapabiliriz" diye konuştu.

Geçici barınak ihtiyacı için Acil Yerleşim Üniteleri çözümünü sunan Vefa Prefabrike Yapılar’ın Ticari Koordinatörü Ali İhsan Sağlamkaya, ihtiyaçlara hızlı çözüm sunabilmek  için ilgili kamu kurumlarına çözümlerini sunduklarını açıkladı. Sağlamkaya, şöyle konuştu: “Ayrıca ticaret odaları, vakıflar, dernekler gibi pek çok sivil toplum kuruluşu ile görüşmelerimiz sürüyor. Diğer taraftan bize düşen bir görev olursa harekete geçmek üzere hazırlıklarımızı tamamladık.”


Kaynak: Habertürk Gazetesi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account