İzmirli işadamları bölgeye 24 yeni tesis kuruyor. Fabrikalardan 12'sinin inşaatı başlarken, geri kalan 12'si ise ilk harcı atmak için ruhsat bekliyor

Editör
24.10.2011

İzmir'de birçok sanayi bölgesi ile birlikte Buca Ege GiyimOrganize Sanayi Bölgesi'nde de (BEGOS) yatırım rüzgarı esiyor. Tekstil ve konfeksiyon sektörü ağırlıklı olmak üzere 42 firmanın üretim yaptığı ve 5 bine yakın kişiye istihdam sağladığı bölgeye 24 yeni tesis daha kurulacak. 12 fabrikanın inşaatı sürerken, 12 fabrika da projelerinihazırlayıp ruhsat aldıktan sonra inşaatın temellerini atacak. 24 tesis için yaklaşık 50 milyon dolarlık bir yatırımöngörülüyor. 

CAZİP FIRSATLAR

Bu tesislerde, en az 3 bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Altyapı yatırımlarının da yüzde 95 oranında tamamlandığı bölge, İzmir şehir merkezinde olması ve çok katlı tesis inşa edebilme özelliği ile yatırımcılaraavantaj sağlıyor. Tamamlanacak yatırımlarla yüzde 50 doluluk oranına ulaşacak bölgede toplam 132 fabrika üretim yaparken, 20 bine yakın kişiye de istihdam sağlanacak. 
Bu yıl yatırımcıların büyük ilgisiyle karşılaştıklarını dile getiren BEGOS Yönetim Kurulu Başkanı Timur Yaykıran, "Şu anda yatırım için şartlar çok uygun. Ekonomide istikrar var. Finansman maliyetleri de oldukça düşük. Gelecekte de Türkiye açısından çok büyük sıkıntılar olacak gibi gözükmüyor. Bu nedenle yatırım çok cazip. Elinde parası olanlar yeni yatırımlarla işlerini büyütme,yeni tesisler kurma yoluna gidiyorlar. Bizim bölgemiz de son dönemde en çok ilgi gören yerlerden biri oldu. Hemşehir içinde yer alması hem de çok katlı olarak tesislerini inşaa edebilme avantajlarını yatırımcılar iyideğerlendiriyorlar. 2012 yılında da bölgede hızlı bir yatırım trafiği bekliyoruz" dedi. 

TALEBE YETİŞİLMİYOR

Bölgelerindeki bütün sanayi parsellerinin sahipli olduğunu ancak yeni yatırım yapmak isteyenlerden gelentelefonların susmadığın belirten Yaykıran, "Ne yazıkki taleplere yetişemiyoruz. BEGOS yönetimi olarak da 2011 yılında altyapı çalışmalarına öncelik verdik. Altyapı yatırımlarını yüzde 95 oranında tamamladık. 2012 yılının sonuna kadar bölgemizdeki bütün yollar bitmiş olacak. Su dağıtımımdaki kaçakları minumuma indirdik. Yönlendirme tabelalarını tamamladık. Fiber optik internet alyapısını kurduk. Ortak sağlık ve güvenlik birimini hizmete açtık. Üyelerimizle tüm yazışmalarımızı artık facebook üzerinden yapacağız. Altyapı yatırımlarının tamamlanmasının ardından üyelerimizden tahsil ettiğimiz aidat ve altyapı katılım bedellerinin yüzde 50 oranında indireceğiz" dedi.

RAKAMLARLA OSB

- 15 yıl önce faaliyete geçti
- 42 sanayi tesisi üretim yapıyor
- 24 yeni tesis kısa zaman sonra üretime geçecek
- Şu andaki doluluk oranı yüzde 48 seviyesinde
- 66 parsel daha sanayi tesisi alanı var
- Tamamlandığında toplam 132 fabrika üretim yapacak
- Şu anda 5 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor
- Bütün tesisler açıldığında 20 bin kişi çalışaca

KAYNAK: www.yeniasır.com

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account