Yapılan ihalede en yüksek teklifi veren Türkerler İnşaat, projeyi gerçekleştirmek için ilk adımı attı.

Editör
24.10.2011

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), Eskişehir yolu üzerindeki arsasında yapılacak proje için Ağustos ayında yapılan açık artırmada en yüksek teklifi veren Türkerler İnşaat, TOKİ ile ihale sözleşmesini imzalayarak projeyi gerçekleştirmek için ilk adımı attı. 

Arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle ürettiği projelerden elde ettiği gelirle alt gelir grubu ve yoksul grubu konut projelerini hazineden kaynak almadan finanse eden TOKİ, bu kapsamdaki bir başka projesini daha gerçekleştiriyor.

TOKİ'nin Ankara Eskişehir yolu Lodumlu Mahallesi'nde bulunan arsasında ''gelir paylaşımı'' diye adlandırılan projelendirme modeliyle merkezi iş yeri yapılacak.
   

ESKİŞEHİR YOLUNA ÇOK KAPSAMLI İŞ MERKEZİ        


''Merkezi iş alanı'' olarak planlanan 40 bin 628 metrekarelik alanda, emsal değer 3 olarak belirlenirken, 121 bin 884 metrekare inşaat yapılabilecek.  

Merkezi iş alanında, iş merkezleri, ofis, büro, alışveriş merkezi, çok katlı mağaza, çarşı, sinema, tiyatro, müze, kütüphane, sergi salonu gibi kültürel tesisler, otel, motel, özel yurt gibi konaklama tesisleri, merkezin canlılığını, sürekliliğini ve güvenliğini sağlayacak konut üniteleri, rezidans, kafe, lokanta gibi yeme içme üniteleri, özel spor tesisleri, yönetim binaları, resmi kurumlar ve bağlı kuruluşları hizmet binaları, banka ve finans kurumları yer alabilecek.

Merkezi iş alanında ayrıca ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınarak özel okul ve özel hastane yapılabilecek.

DEVLER YARIŞMIŞTI        


Söz konusu arsada proje uygulanması için Ağustos ayının son haftasında TOKİ merkez binada açık artırma yapılmış, Mesa Mesken-Tepe İnşaat İş Ortakılığı, Kiler GYO,  Özyazıcı İnşaat, Ender İnşaat-Akay İnşaat İş Ortaklığı, İlci İnşaat, İş-Kaya-Ulubol İş Ortaklığı, Kuzu İnşaat, Türkerler İnşaat, YSE Yapı, Ünal Akpınar gibi inşaat sektörünün dev firmaları yarışmış, en yüksek teklifi Türkerler İnşaat vermişti.

Müteahhit Türkerler İnşaat projeden toplam satış geliri olarak 997,5 milyon lira, TOKİ'ye de bu gelirden 397 milyon lira idare payı geliri teklif etmişti. 

Proje için TOKİ ile müteahhit firmanın sözleşme imzalamasıyla beraber projenin gerçekleştirilmesi için açık artırmadan sonraki ilk adım atılmış oldu.İlerleyen günlerde söz konusu arsada projenin yürütülmesi için şantiye kurulacak.
        


KENDİ KAYNAÐINI KENDİSİ ÜRETİYOR


TOKİ, Türkiye'nin konut ve kentleşme sorunları karşısında, dar ve orta gelirli vatandaşlara yönelik düşük maliyetli çözümler üreterek Türkiye'deki konut sorununu gidermeye yönelik kapsamlı bir yaklaşım geliştirdi.       

Arsa karşılığı yapılan gelir paylaşımı projeleri, TOKİ'nin sosyal nitelikli konut projelerinin finansmanı açısından çok büyük bir önem taşıyor. TOKİ, portföyündeki yeri kıymetli arsaları bu projelendirme modeliyle değerlendiriyor. Arsalar için yapılan açık artırmalarda katılımcıların arsa üzerinde gerçekleştirecekleri projelerinden elde ettikleri gelirden TOKİ'ye verecekleri idare payları yarışıyor.

Arsa üzerinde gerçekleştireceği projenin satış gelirinden en yüksek idare payını veren katılımcı açık artırmayı kazanmış oluyor.     

Kamu kuruluşları için ürettiği hizmet binalarına karşılık kamu kuruluşlarının atıl veya sorunlu arsa veya arazilerini alan TOKİ, bunları satışa sunuyor veya toplu konut projelerinde kullanıyor.

Böylece bu arsa ve araziler ekonomiye kazandırılırken, TOKİ de bu modelle ettiği geliri yoksul grubu, alt gelir grubu ve sosyal konut projelerinin finansmanında kullanıyor. Bu yöntemle TOKİ, hazineden herhangi bir kaynak almadan kendi projelerini kendisi finanse ediyor.
 

KAYNAK:Ntvcnbc

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account