İzmir Büyükşehir Belediyesi, kanal şebekesine kavuşturduğu Urla’nın Barboros Köyü’ne şimdi de içme suyu şebekesi döşeyecek.

Yazar:Editor
20.10.2011

Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarının genişlemesi ile birlikte İzmir’deki birçok ilçe ve küçük yerleşim yerinin adeta kaderi değişti. Tarihleri boyunca hiçbir alt yapı yatırımı ulaşmamış olan bölgeler, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanır bağlanmaz onlarca yıllık özlemine kavuştu.

Urla’ya bağlı 550 haneli şirin Barboros Köyü de, diğer köyler gibi modern alt yapıya kavuşan köyler arasında yer aldı.Köyde kanal yatırımı sürdüren İZSU Genel Müdürlüğü, kanalı olmayan ve açıkta akan evsel atıklar nedeniyle sıkıntı yaşayan köyün en önemli sorunlarından birini daha çözüyor.

Kasım ayında tamamlanacak çalışmalar çerçevesinde evsel atıklar, döşenen 11.5 kilometrelik atıksu şebekesi ile yine İZSU tarafından yapılan 1000 kişilik foseptikte toplanarak uzaklaştırılacak.

İZSU Genel Müdürlüğü, köyün 35 – 40 yıllık eskiyen içme suyu şebekesini de baştan sona yenileyecek. Toplam 12.6 kilometre uzunluğundaki şebeke yenileme çalışmaları için İZSU, önümüzdeki günlerde ihaleye çıkacak. Bu yatırımların toplam bedeli yaklaşık 1 milyon lira olacak

“Aziz Başkan’ın hakkını ödeyemeyiz”

Bölgede çalışma yürüten İZSU ekiplerini adeta “bağırlarına basan” köy halkı, verilen hizmetlerden oldukça mutlu. Duygularını “Bu yatırımları hayal bile edemiyorduk.

Şimdi kavuştuk” şeklinde dile getiren Barbaros Köyü Muhtarı Yüksel Ersan şöyle devam etti:“Yapılan yatırımlar köyümüzün gelişmesi adına önemli ve çok güzel. Şimdi su şebekemiz de yenilenecek. Sonrasında köyümüze kilit parke taş da döşenecek.

Böylelikle modern bir köy haline geliyoruz. Ben gerçekten mutlu bir muhtarım. Böyle bir yatırımı beklemiyorduk. Aziz Başkanımıza hakkını ödeyemeyiz.”

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account