Eriapartners tarafından Büyükdere’de inşa edilecek olan Levent Projesi’nin iç dekorasyonunu dünyaca ünlü iç mimar Adam. D. Tihany yapacak. Tihany’nin Türkiye’deki ilk projesi olan Levent Projesi,Foster + Partners ile Tihany imzasını ilk kez biraraya getirecek.

Editör
19.10.2011

ERIAPARTNERS’ın Levent Büyükdere Caddesi’nde eski Renault Mais arazisi üzerinde planladığı ve mimari projesi Lord Norman Foster’ın mimarlık ofisi Foster+Partners tarafından gerçekleştirilen Levent Projesi’nin iç tasarımını, dünyada ünlü otel, spa, restoran, cafe, bar gibi “ağırlama mekanları” nın usta tasarımcısı olarak bilinen Adam D. Tihany gerçekleştirecek.

Adam D. Tihany son 30 yıldır dünyanın pek çok ünlü otel, spa ve restoranlarının tasarımlarına imza attı. Tihany’nin en çok beğenilen çalışmaları arasında  Las Vegas ve Cenevre’de Mandarin Oriental Otelleri, Seul’deki Westin Chosun Oteli, New York’taki ünlü şef  Daniel’in kendi adını taşıyan restoranı Daniel, Londra’daki The Lanesborough Oteli içinde yer alan Şef Heinz Beck’in Apsleys restoranı, dünyanın en yüksek binası olan Dubai’deki Burç El Halife’nin çatı katında yer alan “At.Mosphere” restoran ve  New York’taki Park Imperial  rezidans projesi bulunuyor. 

Bu ve benzeri çalışmalarıyla  “ağırlama mekanları tasarımı” nda usta olarak kabul edilen Tihany, bu unvana tüm dünyada gerçekleştirdiği otel, spa, restoran, cafe, bar ve rezidanslarda uyguladığı, şaşırtıcı, global bir perspektife sahip ama aynı ölçüde otantik ve birbirine benzemeyen özgün tasarım felsefesiyle ulaştı.

EriaPartners tarafından tasarlanan ve   ayrıcalıklı mimari tasarımı ve yapı kalitesiyle yakın zamanda Büyükdere Caddesi’nde hayata geçirilecek olan Levent projesinin iç tasarımını gerçekleştirilecek olan Adam D. Tihany,  detaylara verdiği önemle tanınıyor.

Beklenmedik, sıra dışı bir uyum, tasarım ve mimarinin birleşimiyle Tihany projeleri, kendi  ifadesiyle “aslında bir mekan değil, lifestyle tasarımı” niteliği taşıyor.

Yerel unsurları,  uluslararası normlara uyarlanmada son derece başarılı olan Tihany tasarımlarında kalite ve rahatlık en önde gelen unsurlar arasında.

EriaPartners’ın,İstanbul’un en değerli bölgelerinden biri olan Büyükdere üzerinde A+ yaşam tarzına uygun rezidans ve ofis karması olarak tasarladığı yeni ikon yapı Levent Projesi, tasarımının yanı sıra detaylara verilen önem, mühendislik ve işçilik anlamında da fark yaratacak.  

Bu çerçevede Adam Tihany’nin mimari özelliklere uygun, detaycı ve özgün, lüks iç tasarımları ile proje, dünyada eşi benzeri olmayan bir kimlik taşıyacak.

Levent Projesi, Foster ve Tihany’yi dünyada ilk kez bir araya getiren proje olması nedeniyle de büyük önem taşıyor ve İstanbul’un simge yapılarından biri olmaya hazırlanıyor.

Dünya çapında çok sayıda ödülün sahibi Foster+Partners imzalı ve Adam.D. Tihany iç tasarımlı Levent projesi, sadece kentin kültürel mirasını zenginleştirmekle kalmayacak aynı zamanda İstanbul  için bir sembol haline gelebilecek modern ve zamanı unutturan tasarımı ile kent siluetinde yepyeni bir simge olacak.

Sofistike, çoğu zaman da çığır açan tasarımlarıyla tanınan Tihany, Politecnico di Milano, School of Architecture and Urban Planning’den mezun olduktan sonra Avrupa’daki çeşitli tasarım firmalarında asistanlık yaptı.

1976’da ise Unigram firmasının tasarım direktörü görevini üstlenerek New York’a taşındı. İki yıl sonra müşterilere tüm yönleriyle sipariş üzerine tasarlanan ticari ve konut iç mekan mobilyaları, ürünleri, sergileri ve grafikleri sunan multi disipliner stüdyosunu kurdu.

Son 30 yıldır dünyanın en ünlü otel ve  restoranlarının tasarımını gerçekleştiren Adam D. Tihany Culinary Institute of America’nın Sanat Yönetmeni (2011), New York School of Interior Design’dan Güzel Sanatlar Fahri Doktora (2003), Bon Appetit dergisinin Yılın Tasarımcısı (2001) ve Nation’s Restaurant News dergisinin Yılın Yenilikçisi (1999) dahil olmak üzere sayısız onur ve ödüllere sahip.

1991 yılında Interior Design Hall of Fame’e dahil edilen Thany’nin pek çok yazılı eseri de bulunuyor. 1994 yılında Venetian Taste isimli bir kitabın eş yazarı olan ve monografisi olan Tihany Design 1999 yılında Monacelli Press tarafından basıldı. Tihany Style isimli ikinci kitabı ise 2004 yılında Mondadori Electa tarafından basıldı.

Son olarak, Boscolo Grubu ile simgesel Exedra ve ödüllü Aleph projeleri Adam Tihany: Designing in Rome adı altında ciltli kitap olarak basıldı. Adam D.  Tihany aktif olarak sürdürdüğü tasarım çalışmalarının yanı sıra sık sık derslere, panellere ve jüri üyesi olarak yarışmalara katılıyor.

Dergisi


KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account