Folkart, 500 milyon dolarlık alışveriş merkezi yapacak 300 bin metrekare alan üzerinde 400-500 milyon dolaryatırımla inşa edilecek kompleksin 2016 yılında tamamlanması öngörülüyor

Editör
18.10.2011

 

 

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir'e Türkiye'nin en büyük alışveriş kompleksini yapacaklarını, 300 bin metrekare alan üzerinde 400-500milyon dolar yatırımla inşa edilecek "alışveriş şehrinin" 2016 yılında tamamlanmasının öngörüldüğünü söyledi. Sancak, İzmir'in gelir seviyesi yüksek 4 milyonluk bir kent olmasına rağmen nüfusuna oranla Türkiye'nin en yüksek gecekondu sayısına sahip bulunduğunu kaydetti.

PİLOT İL SEÇİLDİ
Mesut Sancak, gelecek 20 yılda kent yenileme projeleriyle ilgili yapılacak çok fazla işin bulunduğunu, bunu görerek İzmir'e ağırlık verme kararı aldıklarını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın da kent yenileme işinde İzmir'i pilot il seçtiğini, gelecek aylarda kent yenileme işinin hız kazanacağını belirten Sancak, bu işte önemli bir aktör olmak istediklerini ifade etti. 
Sancak, şöyle devam etti: "İzmir'de nitelikli ofis, rezidans veAVM'lerin bir arada olduğu konseptlerin olmaması önemli bir eksiklik. A plus proje sayısı da çok az. Narlıdere ve Mavişehir'den sonra Bayraklı'da Folkart Towers projesine başladık. İlk bloğu Haziran ayında
 çıkardık. İlk ay yüzde 70'ini sattık. Şu anda yüzde 85'lerdeyiz. 2012 yılı ortasından sonra planladığımız ikinci blok satışlarını öne alarak geçen aydan itibaren satmaya başladık. Demek ki İzmir'in ihtiyacını doğru tahmin etmişiz, bu açığı görmüşüz. İş merkezi ve nitelikli ofis açığı tahminlerimizin de üzerinde. Satışlarımızın yüzde 80'ini İzmirli firmalara yaptık, çoğu İstanbul, bir kısmı da yurt dışından olmak üzere İzmir dışına da satışlar yaptık."
Narlıdere projesine başladıktan sonra İstanbullu yatırımcının İzmir'e bakışının değiştiğini, bu tip projelerin 
İzmir'de de alıcısının bulunduğu fikrinin oluştuğunu belirten Sancak, "Kendimizi abartmış gibi olmayayım ama bu anlamda İzmir'e biraz katkımız olduğunu düşünüyorum. İzmir demek ki bunu kaldıracak bir potansiyele sahiptir fikri oluştu" dedi. 

DUBAİ ÖRNEÐİ
İzmir'de, bildiği kadarıyla 8 büyük grubun yatırıma başlama planının bulunduğunu kaydeden Sancak sözlerini şöyle sürdürdü: "Bizden daha iyisini yapmaya çalışıyorlar. Bu işler böyledir. Bir yerde birisi başladığı zaman, ikincisi ondan daha iyisini yapmaya, bir adım öne geçmeye çalışır. Böyle bir yarış olur. Bir bakarsınız o şehrin silüeti bambaşka bir hale bürünmüş. Dubai örneği gibi. Dubai, son 20 yılda büyük yatırımcıların proje yarışıyla ortaya çıkmış bir şehirdir. Umarım İzmir'de bu yarış ruhu herkeste olur. Hem İzmirli hem dış yatırımcılar daha da cesaretlenir."
Türkiye'de büyük oyuncuların tamamının İstanbul'da yatırımlarının bulunduğunu, ancak İstanbul'da satış bekleyen 400 bin konut olduğunu ifade eden Sancak, "Bu Konya ilindeki toplam konut sayısına eşdeğer" diye konuştu. İstanbul'da "peynir ekmek gibi konut satılmadığını" tamamlanan projeler gezildiğinde yüzde 90'ında ışıkların yanmadığının gözlendiğini söyleyen Sancak, "Ben İzmir'i İstanbul'un tek alternatifi olarak görüyorum. İstanbul'un artık dolduğunu görüyoruz. İstanbul-İzmir otobanının bitmesiyle 5 sene içinde hem kent merkezi hem çevredeki tatil beldeleri hareketlenecek. İzmir'in gelecek 5 yılda çok parlak bir geleceği var" dedi.

ARAZİ İÇİN GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR 

Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, İzmir ile ilgili projelere devam ettiklerini, alışveriş kompleksi ihtiyacını karşılamak amacıyla bir alışveriş şehri projesini gündemlerine aldıklarını kaydetti. Sancak, 300 bin metrekare alanda Türkiye'nin en büyüğü olacak projeye başlayacaklarını ifade etti. Sancak, araziyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini, 3-4 aylık süreçte sonuçlanacağını ifade ederek, şu bilgileri verdi: "İzmir'in en büyük açıklardan bir tanesi ciddi büyüklükte, içinde her şeyi barındıran bir alışveriş merkezinin olmaması. Alışveriş merkezleri var ama çok daha büyük, içinde eğlenceden arabaya, mobilyadan AVM'ye, modadan akvaryuma kadar her şeyin bir arada olduğu bir alışveriş şehri düşüncemiz var. Arazi görüşmelerimiz devam ediyor. Tahmin ediyorum 3-4 ay içinde sonuçlanır ve 2012 yılında bu yatırıma başlarız. Bu takriben 400-500 milyon dolarlık bir yatırım olacak. Bunun İstanbul'da da örneği yok. Türkiye'nin en büyüğü olacak. Çevre şehirleri de kendisine çekecek bir konsept olacak. İzmir'de ciddi heyecan yaratacağını düşündüğümüz projeye 2012'de başlamayı, etap etap inşa ederek 2016'da tamamlamayı öngörüyoruz."

Megapol İzmir'e en yüksek kuleyi dikecek

Megapol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, İsviçre'de iki grup ile görüşme yaptıklarını açıkladı 

Folkart Yapı'nın başladığı Avrupa'nın en yüksek 5'inci ikiz kule projesinin ardından Megapol Grubu da İzmir'in en yüksek kulesi projesini açıkladı. Kulenin 50 katlı olacağını açıklayan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, 6 projeyle kente 500 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini söyledi. Gökdemir, İsviçre'de iki grup ile görüşme yaptıklarını açıkladı. 
Gökdemir, grubun İzmir'de tamamladığı işlerin toplam hacminin 160 milyon dolar seviyesinde, halen devam eden işlerin ise 60 milyon dolar olduğunu, gündemlerinde bulunan 6 projeyle kente 500 milyon dolarlık yatırım yapmayı öngördüklerini dile getirdi.

50 KATLI OLACAK
Bayraklı'daki Yeni Kent Merkezi'nde 100 bin metrekare inşaat alanı üzerinde İzmir'in en yüksek kulesini inşa edeceklerini anlatan Gökdemir, şöyle konuştu: "Arsası alınan ve proje çalışmaları devam eden kule, ilk 3 katı alışveriş merkezi olmak üzere toplam 50 kattan oluşacak. Kule yüksekliği henüz belli değil ancak inşaat alanımız kentin en yüksek binasını yapmamıza imkan tanıyor. Kulede AVM'nin yanında rezidans, otel ve iş yerleri de bulunacak. Diğer projemiz ise kentin en büyük alışveriş merkezi parkını kurmak. Yaklaşık 200 bin metrekare alanda 150 bin metrekare kiralanabilir alan olacak ve İzmir'de mevcut en büyük AVM parkının yaklaşık iki katı büyüklüğünde olacak. 2012'de bu projeye başlıyoruz. Üçüncü olarak ise Urla'da marinası olan bir yaşam alanı planlıyoruz. 200 villadan oluşacak bölgede, AVM ve sosyal tesisler bulunacak."

BÜYÜKŞEHİR TAŞINSIN 
Gökdemir, 450 hektarlık yeni kent merkezinin İzmir'in geleceği olduğunu, bu alanın hızlı gelişmesi için kent yöneticilerin de yapması gerekenlerin bulunduğunu, artık resmi kurumların da bu bölgeye taşınmayı gündemlerine alması gerektiğini ifade etti.
Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, SGK gibi kurumların yer seçerken artık otopark ve trafik sorunları bulunan geleneksel şehir merkezinde değil, yeni kent merkezinde çevre yoluna yakın yerleri dikkate alması gerektiğini ifade eden Gökdemir, "Örneğin büyükşehir belediyesinin yeni bir binaya acilen ihtiyacı var. Mevcut binanın deprem dayanaklılığı bir soru işareti. Yeni binanın yeni kent merkezinde planlanması gerekiyor. İl Özel İdaresi'nin Konak'ta bir binaya taşınma kararı da bana göre yanlıştı. Gelmeleri gereken yer Yeni Kent Merkezi'ydi" diye konuştu.

2012'DE İNŞAAT BÜYÜK CANLANMA GÖSTERECEK
* Megapol Grup Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, uluslararası araştırma kuruluşlarına yaptırdıkları analizlere göre İzmir'de alışveriş merkezi, otel, hastane ve özel okul gibi yatırımlarda önemli bir arz açığının bulunduğunu söyledi.
* İstanbul ve Ankara'nın doyma noktasına yaklaştığını ifade eden Gökdemir, 2012 yılında İzmir'de inşaat sektörünün büyük bir canlanma göstereceğini vurguladı. Gökdemir, ulusal büyük sermayenin dikkatini artık İzmir'e çevirdiğini, uluslararası sermayeyi de çekebilmek için yoğun çaba sarfettiklerini dile getirdi. 
* Gökdemir, şöyle konuştu: "İsviçre'de iki grup ile görüşüyoruz. Şu anda bir projeye imza attık, ikincisine imza atmak üzereyiz. İsviçre'de çok yüksek bir sermaye konsantrasyonu var. Yatırım yapabileceği ülkeler arıyor. İsviçreli yatırımcıların önemli adreslerinden biri Türkiye. Fonlar, özel sermayedarlar, aile servetlerini yöneten büyük bankalar. Ancak Türkiye ile ilgili bir dokunma korkuları var. Henüz iş yapıp sonuç almadıkları için çekingen davranıyorlar. İzmir'de imzasını attığımız gayrimenkul projeleri sonraki yatırımları da tetikleyecek."

Kaynak: www.yeniasir.com.tr

 

 

 

 

 

 

 

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account