Dünya Klima Lideri Daikin Türkiye’nin Havasını Değiştirmeye Geldi

Editör
17.10.2011

Geçtiğimiz aylarda Airfel’i satın alarak Türk iklimlendirme sektörüne büyük yatırım yapan dünya klima sektörünün lideri Daikin, çalışmalarını, hedef ve planlarını düzenlediği bir basın toplantısıyla açıkladı.

13 Ekim Perşembe günü Kuruçeşme Divan’da yapılan toplantıda Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder ve Daikin Europe N.V Başkanı Masatsugu Minaka basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 
Toplantıda konuşan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, Airfel’in Daikin Avrupa’nın yaptığı en büyük, Daikin’in dünya çapında yaptığı ikinci büyük satın alma olduğunu belirterek, “Daikin Airfel’i bütün tesisleriyle; 90 bin m² arazi, 45 bin m² kapalı alan ve tüm satış ağı, bayi kanalıyla, markalarıyla 260 milyon dolara satın aldı. Satın almanın ardından şirketimiz Daikin Türkiye adı altında faaliyetlerini sürdürecek” dedi.
 
Fabrika yatırımları planlanıyor
                                                                                                
Satın alma sonucu Daikin Türkiye’nin Türkiye’de ısıtma-soğutma ve havalandırma alanında en geniş ürün gamına sahip marka haline geldiğini aktaran Önder,“Bu satın alma ile Daikin sadece Türkiye pazarını değil, farklı pazarları da hedefliyor. Bu doğrultuda 2015 yılına kadar inverter split klima, fancoil ve klima santralleri fabrikaları yeni yatırımlarla büyüyecek” diye konuştu.
 
Daikin ısıtmada başrolü Airfel’e verdi 
                                                                            
Daikin’in, Airfel’den gelen deneyim ve birikim ile ısıtma sektöründe elini güçlendireceğini ve tüm dünyada ısıtma alanında büyüyeceğini vurgulayan Önder,“Daikin’in ısıtma stratejisi, Airfel tecrübesiyle belirlenecek. Türkiye’yi üretim ve Ar-Ge üssü haline getirecek olan Daikin, dünyayı Türkiye üzerinden ısıtacak” diye bilgi verdi.
 
Daikin Türkiye’nin 2015 ciro hedefi 500 Milyon Euro   
                                               
Temmuz 2011’de gerçekleşen satın almanın başarılarına ivme kazandırdığını belirten Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, 2011 ciro büyümesinde hedeflerinin üstüne çıktıklarını söyledi: “Sektörümüz yaklaşık %10’luk bir büyüme gösterirken, 2011 yılı sonunda ciroda % 50 olan büyüme hedefimizi eylül ayında geçtik.

Bu bağlamda 2011 yılını yaklaşık 140 milyon Euro ciro ile kapatacağız. Bu cironun 120 milyon Euro’su Türkiye pazarından 20 milyon Euro’su ihracattan geliyor. Şu anda Türk iklimlendirme pazarının büyüklüğü 1 milyar Euro ve pazarda %12’lik paya sahibiz. 2015 yılında pazarın 1,850 milyar Euro’ya çıkacağını tahmin ediyoruz.

Bu süreçte Daikin Türkiye’nin cirosunun, 375 milyon Euro iç pazar, 125 milyon Euro ihracat ile 500 milyon Euro’ya yükseleceğini öngörüyoruz. Türkiye pazarında % 20’lik pazar payıyla sektör lideri olacağız. Aynı zamanda ihracatımızı da 4 yıl içinde 6 katına çıkarmayı hedefliyoruz.”
 
162 ülkeye ihracat hedefliyoruz     
 
Bugünlerde yeniden gündeme gelen olası global ekonomik krizin etkilerinin minimuma inmesinin beklendiği 2014 yılında, dünya iklimlendirme pazarındaki talebin 88 milyar dolara ulaşacağının tahmin edildiğini söyleyen Hasan Önder, “Türkiye’nin coğrafi fırsatları, Daikin’in ülkemizi lojistik üssü olarak konumlandırmasını sağladı.

Daikin’in, Türkiye’nin potansiyeli doğrultusunda yaptığı bu yatırım, ihracat açısından ülke ekonomimize büyük katma değer sağlayacak. İhracatımız, satın alma öncesinde 44 ülke iken Daikin ile birlikte yeni pazarlara girme fırsatımız olacak.

Daikin grup şirketleri 162 ülkede faaliyet gösteriyor ve bu bizlere yeni ihracat fırsatları doğuracak” diyerek ihracat potansiyeli hakkında bilgi verdi.

Daikin Türkiye’nin yurtiçinde de istikrarlı bir büyüme hedefi olduğunu aktaran Önder, “Tüketicilerin Daikin’e her yerden ulaşabilmesini sağlayacak çalışmalar yapıyoruz.

Özel Daikin Showroom’lar açıyoruz, şu anda 64 tane Daikin Showroom ile hizmet veriyoruz. Bu rakamın Mart 2012’de 100’e ulaşmasını planlıyoruz. Bu arada yatırım yaptığımız bölgelerde istihdam yaratıyoruz. 2013 sonu itibariyle hedefimiz çalışan sayımızın 480’den 1000’e çıkması” diye konuştu.
 
Türkiye, iklimlendirme sektöründe bölgesinin yıldızı olacak                          
               
Daikin Europe Başkanı Masatsugu Minaka da “Türkiye iklimlendirme pazarı bulunduğu coğrafyanın en önemli pazarı haline gelecek. Türkiye, eşsiz coğrafi konumu ve ekonomik performansıyla bölgedeki en önemli oyunculardan biri olacak. Bu sebeple, global ekonomik kriz beklentilerinin tartışıldığı dönemde, dünya klima sektörünün lideri olarak Türkiye’nin geleceğine güvendik ve Türkiye’ye çok önemli bir yatırım yaptık.

Daikin ve Airfel’in, ısıtma, soğutma ve havalandırma pazarlarında, birbirini tamamlayıcı güçlerini ve yeteneklerini birleştirdik” diyerek, Türkiye’yi tercih etme sebeplerini özetledi.

Minaka, “Daikin, Airfel’in Türkiye deneyimi, üretim tesisleri, satış noktaları, geniş bayi ve servis ağı üzerinden büyüyecek; iç pazara olduğu kadar ihracata da ağırlık verilecek.

Daikin’in ihracat rotalarında hedefi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika. Bu paralelde Türkiye’yi, Daikin’in en önemli Ar-Ge merkezlerinden biri haline getireceğiz. Türkiye’yi ana lojistik üssü haline getirmek için çalışıyoruz ve yatırımlarımızı buna göre şekillendiriyoruz.

Avrupa, Afrika ve Orta Doğu bölgesine uygun ürünleri Türkiye’de geliştireceğiz. Kalite ve inovasyon, Daikin felsefesinin temel taşlarını oluşturuyor.
 
Dünya klima sektöründe ilklerin öncüsü ve inovasyon lideri olarak, ileri teknoloji, kalite ve tasarımlarıyla fark yaratan ürünlerimizi Türkiye’de de üretmeye başlayacağız” diye bilgi verdi.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account