TÜYAK 2011’de binalardaki malzeme kaynaklı yangınlar konuşuldu...

Editör
17.10.2011

Düzenlenen oturuma Fatih Tataroğlu – (Tuğla Kiremit Sanayiciler Derneği - TUKDER), Esin İbibikcan (Bortek), Korhan Işıkel (Protem Metal), Ahmet Sertkan (Ford Otosan) konuşmacı olarak katıldı.
 
Tuğla Kiremit Sanayiciler Derneği’nden Fatih Tataroğlu 1997 yılından kurulan, 200’e yakın üyesi bulunan ve 40 bin kişiye istihdam sağlayan bir sektörün sivil toplum kuruluşu olduklarını belirterek, dernek olarak sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdiklerini anlattı.

Projenin amacının son zamanlarda tarihi yapılarda meydana gelen yangınlara dikkati çekmek ve bu yangınların önüne geçmek olduğunu sözlerine ekleyen Tataroğlu, tarihi Haydarpaşa Yangını’nı projenin çıkış noktası aldıklarını aktardı.Ayrıca küresel ısınmayla beraber ve çatıda kullanılan malzemelerin de yanlış seçilmesiyle çatı yangınlarının arttığını söyledi.
 
Yangın geciktirici boya
 
Bortek’ten Esin İbibikcan konuşmasında yangınların zararlarından korunmak için yangın yalıtımının önemine değindi. Şirket olarak geliştirdikleri yangın geciktirici boyanın, sıcaklıkla birlikte karbon köpük oluşturarak çeliğin genleşmesini geciktirdiğini, boyanın iki buçuk saate kadar dayanma özelliğine sahip olduğunu ve Avrupa’daki çeşitli patent enstitülerinden onay alındığını belirtti.
 
Protem Metal’den Korhan Işıkel ise patlamanın tahrip edici etkisinin yangına göre daha yüksek olduğunu hatırlatarak, ülkemizde endüstriyel tesisler, boyahaneler gibi yerlerin risk grubunda yer aldığını ancak yeterli önlemlerin alınmadığını iddia etti. Işıkel, “Meydana gelebilecek bu kötü olayların önüne geçmek önemli olduğu kadar çok basittir ve yönetmelikte neler yapılması gerektiği çok açıktır, yapılması gereken bu yönetmeliğin yaptırım gücünün hayata geçirilmesidir” dedi.
 
Yeni konutlar can kaybına sebep
 
Ford Otosan’dan Ahmet Sertkan sunumunda son yıllarda üretilen konutların yaşam kalitemizi yükseltmek yerine can ve mal kayıplarına neden olduğunu idda etti. Sertkan şöyle devam etti:“Binalarımızda ucuza kaçarak faciaya davet çıkarıyoruz, yangının yayılmasına katkısı olacak malzemeler kullanarak daha büyük kayıplara yol açıyoruz.

Bu tür olumsuz olayların önüne geçmek için çeşitli uygulamaları hayata geçirmemiz gerekmektedir. Konuyla ilgili yönetmelikte belirlenmiş olan standartlara uymak, ısı yalıtımı ve yangına dayanaklı malzemeler kullanmak bunların en başında gelmektedir.

Çatı tadilatlarında ise; gerekli yetkililerden görüş ve yardım alınması gerekmektedir, burada site ve bina yöneticilerine büyük görev düşmektedir.Sempozyum ve sergi ile ilgili ayrıntılı bilgi için www.tuyak2011.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account