Sağlık Bakanlığı'nın Toplum Ruh Sağlığı Merkezi projesinin İstanbul’daki ilk örneği Zeytinburnu’nda açıldı. Kent geneline 51 merkez daha açılacak. Zeytinburnu'nda ikamet eden ve ağır ruhsal bozukluğu olan hastaların başvurabildiği merkez 1 yıldır faaliyette

Editör
15.10.2011

 

Merkezde çalışan 10 kişilik ekip önce Kaymakamlık, belediye ve mahalle muhtarlarıyla iletişime geçerek 300 bin nüfuslu Zeytinburnu’ndaki ağır ruhsal bozukluğu olan 600 kişiyi tespit etti. 1 yıl içerisinde 150 hastanın rehabilitasyonuna başlandı, hastaneye gitmek istemeyen hastalara ev ziyaretleri yapıldı, sosyal ihtiyaçları karşılandı.

“Doktor hastaya gidecek”

Çırpıcı Mahallesi’ndeki Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nin ve projenin başındaki isimlerden Ruh Sağlığı Eylem Planı Koordinatörü Dr. Gazi Alataş ile çalışmanın detaylarını konuştuk: “Toplum temelli tedavi sistemi yöntemi Avrupa’da 40 yıldır uygulanıyor. Biz de ise hastane temelli bir sistem var. Ağır ruhsal bozukluğu olan kişiler hastalıkları alevlendiği hastaneye gelmek istemezler. Hastaların hastaneye gitmediği dönemlerde onlara müdahele edebilecek merkezler olması gerekiyor. Biz de bunun ilk örneğini Zeytinburnu’nda gerçekleştirdik”

İstanbul’un 51 TRSM’si olacak

Dr. Alataş şöyle devam etti, “Bu merkezlerin belirli bir bölgede sorumludur. O bölgede yaşayan ve ağır ruhsal bozuklukları olan hastalar bu merkezin sorumluluğuna giriyor. İstanbul genelinde 51 merkez daha kurulacak. Bu merkezlerde hastalar sadece tedavi edilmiyor. İstedikleri zaman gelip yemek yiyebiliyorlar, sosyal imkanlardan yararlanabiliyorlar. Bu çalışma öncesinde muhtarlardan, kaymakamlıktan ve belediye ile birlikte çalıştık. Ağır ruhsal bozuklukları olan hastalara bu kanallarla ulaştık, onlara ev ziyaretleri yaptık ve merkezimize davet ettik”

“Zeytinburnu’nda 600 kişi”

“Hasta merkeze geldikten sonra tanışıyoruz, adına bir dosya açılıyor. Durumuna göre merkeze çağırıyoruz ya da telefonla takip ediyoruz. Onları hasta olarak değil üye olarak kabul ediyoruz. 300 bin nüfuslu Zeytinburnu’nda 600’e yakın ağır ruhsal bozukluğu olan insan var. Hedefimiz 1 yıl içerisinde Zeytinburnu’ndaki 600 kişiye ulaşmak. Şu an da 150 üyemiz var. Daha sonra hasta popülasyonunu artıracağız. 150 kişinin içinde devlet memuru, özel sektör çalışanı, üniversite mezunları olan kişiler var. Ama genellemeye vurursak çoğu ilköğretim mezunu. Projenin pilot bölgesi olarak Zeytinburnu’nun seçilmesi semtin Bakırköy’e yakın olması. Lojistik destek sağlamak açısından bu bizim için avantaj oldu”

Kaynak:Vatan

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account