Ayvaz, Doğalgaz Patlamalarına Karşı Uyarıyor

Editör
14.10.2011

10 Ekim tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde doğalgaz sızıntısı nedeniyle meydana gelen doğalgaz patlaması sonucunda, 2 dairenin kullanılamaz hale gelmesi ve 1 kişinin hayatını kaybetmesi üzerine Ayvaz yetkilileri kullanıcıların dikkatini doğalgaz bağlantı hortumlarına çekti.

Kalitesiz ve belgesiz doğalgaz bağlantı hortumları yüzünden halkın hayatının tehlikeye atıldığını belirten Ayvaz Hortum İmalat Müdürü Mustafa Demir “Tüketici güvenliğinin söz konusu olduğu bu ürünlerde kalite, fiyattan çok daha önemlidir.

Sırf ucuz olduğu için tercih edilen doğalgaz bağlantı hortumlarına karşı halkımız uyanık olmak zorundadır” diyerek tüketicilerin bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı.

Doğalgaz Hortumu Zincirin En Zayıf Halkasıdır

Doğalgaz sistemlerinin bir bütün olduğunu söyleyen Mustafa Demir, güvenli bir sistemin tüm elemanlarının testlerden geçmiş ve kaliteli olması gerektiğini belirtti. Doğalgaz sistemlerindeki en zayıf halkanın “ucuz ve kalitesiz doğalgaz bağlantı hortumları” olduğunun altını çizen Demir, doğalgaz tüketen fırın, ocak ve soba bağlantılarında TS-EN 14800 standartlarına uygun ürünlerin kullanılmasının artık zorunlu olduğunu hatırlattı.

Mustafa Demir, Ayvaz N-GAS doğalgaz bağlantı hortumlarının Avrupa’daki başarısının, kalitesiyle doğru orantılı olduğunu söyledi ve “Avrupa ülkeleri tüketici güvenliği açısından katı kurallara sahip.

Eğer ürünümüz CE belgeli ve standartlara uygun olmasaydı, bugün o bölgedeki milyonlarca eve giremezdik” diyerek sertifikasyonun önemine değindi.

Tedarikçilerin ve son tüketicilerin doğru hortumu seçebilmesi için basit kontroller yapması gerektiğini belirten yetkililer; ürün üzerinde TSE, CE ibarelerinin ve üretim tarihinin yazılı olup olmadığının teyit edilmesinin hayati önem taşıdığını belirttiler.

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account