Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nce (TÇMB) iki yılda bir düzenlenen teknik seminerlerin 11’incisi, bu yıl 11-14 Ekim 2011 tarihlerinde İzmir’de gerçekleştiriliyor.

Editör
14.10.2011

Türk çimento sektörünün 100’üncü yılında uluslararası düzeyde düzenlenecek seminerlere çeşitli ülkelerden 350 yerli ve yabancı şirket temsilcisi de katılacağı etkinlikler 14 Ekim tarihine kadar devam edecek. Türk çimento sektörü, 100 yıldır hizmetinde olduğu ülkemize karşı sorumluluklarının bilinci içinde, sürdürülebilir büyümenin yaygınlaştırılmasında öncü rol oynamaya devam ediyor.

Çimento sektörünün 100.yılına da değinen Mustafa Güçlü ‘’ Tam 100 yıldır kalkınma ve büyümenin baş aktörlerinden olan çimento sektörü, ülkemizin geleceğine “hayatın yapıcı gücü” olarak verdiği desteği artırmaya ve güçlendirmeye devam ediyor.

Geride bıraktığımız 100 yılda, sektörümüz ve ülkemiz ekonomisi adına kazandığımız başarılar; Dünyayla rekabet edebilir bir Türkiye yolunda, üzerimize düşen görevleri büyük ölçüde yerine getirdiğimizi göstermektedir.

Ulaşılan bu noktanın ardında, ülkemizin öncü sanayi sektörü olmanın getirdiği sorumluluk bilinci ilk sıralarda yer almaktadır. Bununla beraber, teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak geliştirdiğimiz üretim yöntemleriyle, gelecek kuşaklara karşı sorumluluklarımızı ön planda tutan vizyonumuz, sektörümüzü bugün geldiği noktaya taşımıştır.’’ diye ekledi.

Avrupa Çimento Birliği Genel Koordinatörü Dr. Jean-Marie Chandelle, Arap Çimento Birliği Genel Sekreteri Ahmad Al-Rousan, ve Çin Çimento Birliği Başkanı Prof. Lei Qianzhi  de TÇMB’nin misafiri olarak seminere katılıdılar.  Seminerde; dünyada yaşanan değişimler, sektörün temel sorunları ve ihtiyaçları ile bağlantılı olarak, sürdürülebilir enerji, enerji verimliliği, atık ısıdan enerji kazanılması, atıklar ve alternatif yakıtlar konuları önemli yetkililer tarafından ele alınıyor.

1911 yılında sadece 20 bin ton olan yıllık üretim seviyesinin geçtiğimiz yıl 66 milyon tonun üzerine çıkarak Türkiye çimento sektörünün global seviyede üst sıralara yerleşmesini sağladığına değinen Mustafa Güçlü,Bugün 48 entegre ve 19 öğütme tesisiyle 15.000 kişiye istihdam sağlayan Türk çimento sektörünün üretimi, 2011 yılının ilk yarısında 2010 yılına göre  %1,11’lik bir artış gösterdiğini belirtti. 

Bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık %19’unun ihracata gittiğini iç satışlarda ise  geçen yıla oranla %12’lik bir büyüme gerçekleştiğine değinen Güçlü şunları söyledi;‘’ Ortadoğu’da yaşanan gelişmeler sektörümüzü bir ölçüde olumsuz etkilemiş olsa da, 2010 yılında sektör yaklaşık 4,5 milyar dolar iç pazar cirosu ve 1 milyar dolar ihracat geliri gerçekleştirmiştir. Şu an 90’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren çimento sektörü, küresel pazardaki gücünü her geçen gün arttırmaktadır. ‘’


Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account