Allison Transmission’dan Konya’da dev teslimat!

Editör
13.10.2011

İstanbul, Türkiye – Allison Transmission, Türkiye pazarındaki faaliyetlerine hız katarak devam ediyor. Konya Belediyesi toplu taşıma işletmesi, kısa bir süre önce hepsi Allison tam otomatik şanzımanla donatılmış 30 adet Otokar Doruk 215 LE modeli otobüsleri teslim aldı.

Orta Anadolu Bölgesi’nde bulunan Konya, yoğun hareketliliği olan ve hızla gelişen bir şehir. Bu nedenle Konya Belediyesi’nin tercih ettiği yeni 9 metrelik şehir otobüsleri, trafiğin yoğun olduğu saatlerde, filonun 18 metrelik körüklü otobüslerini destekliyor. Belediye, yoğunluğun az olduğu zamanlarda da yolcular için küçük otobüslere ihtiyaç duyuyor.

Böylece Konya Belediyesi, yeni teslim aldığı 9 metrelik otobüsler ile trafik sıkışıklığını azaltırken, trafiğin yoğun olmadığı zamanlarda da optimum verimlilik ve yakıt ekonomisinin sağlanmasını amaçlıyor. 

Doruk 215 LE'de kullanılan Allison T280R modeli, dolu ağırlığı 24,000 kg'a ve motorları 194 kW (260 bg) ile 1000 Nm'ye kadar olan otobüs ve şehirlerarası otobüsler için ideal olarak üretiliyor.

Altı ileri vites, tork konvertörü teknolojisi, burulma momenti sönümleyicisi, helisel dişli çarklar ve gelişmiş uyarlanabilir elektronik kontroller, Allison Torqmatic® serisi tam otomatik şanzımanlarını dünyanın her yerindeki ulaşım şirketleri için giderek daha popüler hale getiriyor.

T280R, otobüsün fren sistemini güvenli ve etkili bir şekilde desteklerken opsiyonel entegre retarder ile frenlerin de ömrünü uzatıyor.
Allison T280R, şanzımanın verimliliğini ve yakıt tasarrufunu daha da arttırmak için dahili yağlama sisteminde gereken basıncı düzenleyen Variable Modulated Main/Değişken Ayarlanan Ana Birimi (VMM) gibi gelişmiş özellikleri içeriyor.

Allison Torqmatic® serisi otobüs şanzımanlarının en son güncellemelerinden yararlanıyor. Ayrıca, Allison elektronik kontrolleri birkaç yakıt tasarrufu işlevi sunuyor. 

Bunlar biri olan Araç Hızlanma Kontrolü’nün (VAC), yüzde yediye varan yakıt tasarrufu sağladığı kanıtlandı. VAC araçtaki yüke bağlı olarak motor torkunun miktarını doğrudan kontrol ediyor ve otobüsün hızlanma profilini tanımlıyor.

Sürücünün gaz pedalına basışına odaklanan VAC, yumuşak ve yakıt tasarrufu sağlayan hızlanma oranı için kontrol görevi yapıyor. Böylece aracın agresif bir şekilde kullanılmasını önleyerek daha yüksek yolcu konforu ve ekonomik sürüş sunuyor.

Otokar Kamu Satış Direktörü İhsan Kars açıklamasında; “Allison, dünyanın her yerinde tercih edilen tam otomatik şanzımanlardan biri. Torqmatic® T280R ile donatılmış Doruk 215 LE'yi önererek Konya Belediyesi'ne en yüksek kalitede çözüm sunuyoruz.

Allison,tam otomatik şanzımanlar tasarlanması ve üretilmesi konusunda büyük bir güç ve bilgi birikimine sahip. Bu da bizim için birçok avantaj sağlıyor” dedi.

Allison,minibüslerden büyük tur otobüslerine kadar neredeyse her türlü ticari ve şehirler arası otobüs uygulaması için tam otomatik şanzıman üretiyor.
 

Dergisi

KAYNAK: İnşaat & Yatırım


Yorumlar
Yorum Bırak

Create AccountLog In Your Account